ایا کیست تخمدان با لیزر درمان می شود؟

Livejasmin Evaluation October 2021
مهر ۱۸, ۱۴۰۰
Full Streamate Review For 2021!
مهر ۲۰, ۱۴۰۰

ایا کیست تخمدان با لیزر درمان می شود؟

کیست تخمدان یک کیسه پر از مایع در داخل تخمدان است.

انواع مختلفی از کیست های تخمدان وجود دارد که بیشتر آنها خوش خیم هستند و بدون درمان خود به خود از بین می روند. اما برخی از انواع ان ها برای برداشتنشان نیاز به مداخله جراحی می باشد. متخصص زنان و زایمان، شرح مفصلی از کیست های تخمدان را ارائه می دهد.

انواع مختلف کیست تخمدان ؟

کیست های تخمدان به عنوان کیست های functional یا کیست های غیرطبیعی طبقه بندی می شوند.

کیست های functional به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی طبیعی ایجاد می شوند و معمولا طی چند هفته بدون نیاز به درمان خود به خود برطرف می شوند. کیست های غیر طبیعی شامل انواع مختلفی هستند که ذکر کردیم.

  • اندومتریوم ها :

کیست آندومتریوما در زنان مبتلا به آندومتریوز ایجاد می شود.

در داخل تخمدان ها تشکیل شده و از بافت آندومتر (غشایی که لایه داخلی دیواره رحم را تشکیل می دهد) تشکیل شده است. هنگامی که خون قدیمی در این کیست ها تجزیه می شود ، یک مایع غلیظ به رنگ شکلاتی ایجاد می کند که در صورت عدم درمان می تواند به بزرگ شود.

  • کیست های درموئید :

کیست های درموئید تخمدان از بدو تولد وجود دارند و کاملا خوش خیم هستند.

از مایع چربی تشکیل شده و می توانند حاوی ساختارهای مو و دندان باشند که در اسکن اشعه ایکس خود را نشان می دهند. در هر سنی رخ داده اما بیشتر در زنان در سنین باروری تشخیص داده می شوند. کیست های بزرگتر درموئید می توانند مشکلاتی مانند درد و پیچ خوردن تخمدان را ایجاد کرده و به طور بالقوه مانع جریان خون شوند. این کیست ها گاهی در هر دو تخمدان به طور همزمان بروز می کنند.

  • سیستادنوما :

شایع ترین کیست های تخمدان، این کیست ها در لایه سطحی تخمدانند که اپیتلیوم نامیده می شوند.

می توانند در هر سنی رخ داده و معمولا خوش خیمند. می توانند “نوع serous” باشند که حاوی مایع نازکی بوده یا “نوع مخاطی” که حاوی مایع غلیظ و ژلاتینی هستند. اینها در صورت عدم درمان به اندازه یک رحم کامل باردار قادرند رشد کنند.

چه درمان هایی پیشنهاد می شود؟

درمان کیست تخمدان بستگی به نوع کیست ها دارد.

با وجود پیشرفت های چشمگیر در تصویربرداری و ارزیابی ، هنوز در مورد تشخیص ماهیت کیست تخمدان چالش هایی می باشد. بنابراین، درمان ان بر اساس احتمال وجود کیست های مختلف است. متأسفانه در برخی موارد، کیست ها ممکن است سرطانی باشند و نمی توان این احتمال را رد کرد.

از آنجا که کیست های عملکردی معمولا طی چند هفته یا چند ماه خود به خود برطرف می شوند، نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر به مدت چندین ماه باقی بمانند یا علایمی ایجاد کنند، می توان آنها را با جراحی حذف کرد.

اگر یک کیست جریان خون را افزایش دهد، بیش از ۵ سانتی متر اندازه داشته باشد یا به طور بالقوه سرطانی باشد، برداشتن با جراحی توصیه می شود.

روش های کم تهاجمی برای درمان کیست های تخمدان 

در جراحی سنتی باز سیستکتومی، یک برش بزرگ در شکم ایجاد می شود و ماهیچه های شکم از هم جدا می شوند.

در برخی موارد، رگ های خونی اطراف تخمدان ها محکم می شوند. کیست تخمدان برداشته می شود و در صورت مشکوک بودن به سرطان، ممکن است نمونه بافتی گرفته شود. با بخیه ماهیچه های شکم و ناحیه برش را بسته می شوند.

هنگامی که سیستکتومی از طریق جراحی با کمک روباتیک و با استفاده از سیستم جراحی داوینچی انجام می شود، یک دوربین کوچک به نام لاپاراسکوپ از طریق یک برش کوچک وارد شکم می شود. برای اینکه جراح فضای دید بیشتری داشته باشد، گاز دی اکسید کربن به داخل حفره شکم وارد می کند. ابزارهایی که در سایر برش های کوچک وارد می شوند به بازوهای رباتیک متصل می شوند که توسط جراح کنترل می شوند. کیست ها با استفاده از ابزار برداشته می شوند و تخمدان ها دست نخورده باقی می مانند.

سیستکتومی لاپاراسکوپی و روباتیک منجر به کاهش عوارض، کوتاه شدن مدت بستری در بیمارستان و کاهش زمان بهبودی در مقایسه با جراحی باز می شود.

سیستم داوینچی در بیش از یک میلیون روش کم تهاجمی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته و توسط FDA به عنوان یک روش جراحی ایمن و موثر تأیید شده است.