چگونه بفهمید آندومتریوز دارید؟

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی
مراقبت های پس از زایمان طبیعی
فروردین ۲۶, ۱۳۹۷
علت ترشح زنان
چه عواملی منجر به ترشح زنان می شود؟
اردیبهشت ۹, ۱۳۹۷

چگونه بفهمید آندومتریوز دارید؟

آندومتریوز چیست

آندومتریوز چیست

علائم آندومتریوز چه می باشند؟

از علائم اولیه آندومتریوز درد لگن می باشد، که اغلب هم به همراه دوره قاعدگی سراغ خانم ها می آید. با اینکه بسیاری از خانم ها، به گفته متخصص زنان در شیراز اکثرا خانم های مراجعه کننده ای که شکایت از این درد دارند، در دوره قاعدگی به مراتب بیشتر چنین دردی را متحمل می شوند. طوری که توصیف آن غیر قابل وصف می باشد. همچنین متخصص زنان در شیراز اشاره می کند که این درد در طی طمان بیشتر هم می شود.

علائم شایعی که می توان فهمید ناشی از آندومتریوز می باشد، عبارتند از :

  • دردهای قاعدگی (دیسمنوره). درد لگن و گرفتگی هایی که ممکن است قبل از پریود شروع شوند و در طی چند روز بعد از پریود بیشتر هم شوند. احتمالا کمردرد و درد های شکمی هم متحمل می شوید.
  • درد در زمان مقاربت جنسی. درد در زمان مقاربت جنسی و بعد از آن که با وجود آندومتریوز شایع می باشد.
  • درد به هنگام اجابت مزاج یا ادرار کردن. به احتمال زیاد تجربه این مورد را در زمان پریود هم خواهید داشت.
  • خونریزی شدید. احتمالا تجربه پریودهای سنگین یا منوراژی یا خونریزی های بین قاعدگی را خواهید داشت.
  • ناباروری. آندومتریوز اولین علامت تشخیصی در ناباروری خانم ها می باشد.
  • دیگر علائم. احتمالا احساس خستگی شدید، اسهال، یبوست، ضعف یا حالت تهوع خصوصا در زمان دوره های قاعدگی نیز می توانند نشانه ای از اندومتریوز باشند.

شدت درد ضرورتا شاخص قابل اعتمادی در چنین شرایطی نمی باشد. بعضی از خانم ها هستند که اندومتریوز خفیف به همراه دردهای شدید دارند، یا کسانی که اندومتریوز شدید دارند که ممکن است اصلا دردهای خیلی کمی داشته باشد یا اصلا درد نداشته باشد.

آندومتریوز چیست

اندمتریوز گاها به خاطر دردهای لگنی شدید، با بیماری التهاب لگن یا PID یا کیست های تخمدانی اشتباه گرفته می شود. ممکن است حتی با سندرم روده تحریک پذیر نیز اشتباه گرفته شود، بیماری که در آن یبوست و گرفتگی های شکمی نیز دیده می شود. سندرم روده تحریک پذیر حتی می تواند با اندومتریوز همراه باشد، که شرایط تشخیص را می تواند سخت تر کند.

آیا اندومتریوز خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟

در برخی مطالعاتی که صورت گرفته، زنانی که اندومتریوز دارند، در معرض بیشتری از خطر سرطان تخمدان قرار دارند، که با عنوان سرطان تخمدان اپیتلیال یا EOC نیز شناخته شده است. این خطر بیشتر در زنانی که هم اندومتریوز و هم ناباروری اولیه دارند (آن هایی که هرگز بارداری را تجربه نکرده اند)، دیده می شود. استفاده ترکیبی از قرص های ضد بارداری خوراکی، که گاها هم برای درمان اندومتریوز تجویز می شوند، این خطر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

دلایلی که برای ارتباط بین اندومتریوز و سرطان اپیتلیال می باشند، هنوز کاملا درک نشده است. یک تئوری دیگری که هست اینکه اندومتریوز خود در معرض تبدیل غدد سرطانی به غدد بدخیم می باشد.احتمال دیگر هم این است که وجود اندومتریوز ممکن است به سایر عوامل ژنتیکی یا محیطی ربط داشته باشد، که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان می شوند.