IUI,آی یو آی
آی یو آی ( IUI ) چیست ؟
شهریور ۹, ۱۳۹۵
سرد مزاجی
سرد مزاجی و درمان با لیزرتراپی
شهریور ۱۳, ۱۳۹۵

برای سلامت تخمک ها چه کارهایی می توان انجام داد ؟

تخمک گذاری

تخمک گذاری

بسیاری از بیمارانم در مورد عواملی که سبب بهبود کیفیت تخمک می شوند از من در مطب سوال میکنند . مواردی که خدمتتان عرض میکنم میتواند برایتان کمک کننده و راه گشا باشد . بسیاری از عوامل هستند که ممکن است بر روی سلامت تخمدان و سلامت تخمک ها تاثیر داشته باشند ، از جمله : عوامل محیطی، هورمون های موجود در رژیم غذایی ، و استرس و…

داشتن تخمک سالم یکی از اصول باروری سالم است.سلامت تخمک ها همان اندازه که می تواند روی بارداری تاثیر بگذارد روی وقوع یا عدم وقوع لقاح و لانه گزینی نیز موثر است. در گذشته تصور می شد که ما با تمام ذخیره سلول های تخمک برای تمام زندگی بدنیا می آییم، لذا سن می تواند تاثیر مهمی بر سلامت تخمک ها داشته باشد.

تحقیقات اخیر برخی از دیدگاه های جدید و امیدوار کننده را در تولید تخمک به ارمغان آورده است. در واقع ممکن است زنان در طول سال های باروری خود تخمک تولید کنند. دانشمندان، تعدادی سلول های بنیادی را در تخمدان پیدا کرده ­اند که سلول های تخمک تولید می کنند.صرف نظر از نتایج مطالعه یاد شده، “سن” هنوز عامل تاثیرگذار مهم بر روی سلامت تخمک های جدید محسوب میشود، براین اساس افزایش سن تخمدانها، محیط نگهداری تخمک ها را نامطلوب می سازد.

به بسیاری از زنان که مشکل باردار شدن دارند گفته میشود که تخمک آنها سالم نیست، یا این که تخمک ها “پیر” شده اند .

سلامت تخمک,سلامت تخمدان

راه حل های پیشنهادی به این زنان معمولا عبارتند از:

استفاده از تخمک اهدا شده ، IVF ، و یا فرزند خواندگی . اما چیزی که بسیاری از زنان نمی دانند ، این است که کارهایی وجود دارد که از زبان متخصص زنان در شیراز  برای شما بیان می کنیم ,شما  می توانید برای کمک به سلامت تخمدان و تخمک ها انجام دهید، اما برای موثر بودن باید آن را حداقل به مدت ۹۰ روز ادامه دهید . در طول این دوره ۹۰ روزه قبل از تخمک گذاری ، تخمک در حال تغییر و آماده شدن برای تخمک گذاری است. در این زمان آنها می توانند تحت تاثیر هردو نوع عوامل مثبت یا منفی سلامتی قرارگیرند.

تخمک ها می توانند تحت تاثیر عوامل زیر قرار گیرند :

– جریان خون
– اکسیژن رسانی مناسب
– تعادل هورمونی
– دریافت های تغذیه­ ای
– استرس

جریان خون پر از اکسیژن به تخمدان،برای سلامت تخمک ها ضروری است. جریان خون می تواند تحت تاثیر ورزش نکردن، کم آبی بدن و خون غلیظ، کاهش یابد. برای افزایش جریان خون به تخمدان ها چند پیشنهاد داریم :
روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید واز مصرف آب موجود در بطریهای پلاستیکی خودداری کنید.
یک راه آسان برای شروع روزانه ، قرار دادن یک ظرف آب در کنار تخت خواب می باشد، شما می توانید هر زمان که بیدار شدید آب بنوشید.
فعالیت بدنی داشته باشید.
تعادل هورمونی است برای آماده سازی تخمک سالم ضروری می باشد. با توجه به عوامل محیطی، استرس و رژیم های غذایی مدرن ، زنان بیش از پیش دچار عدم تعادل هورمونی میشوند.
نوع تغذیه می تواند سلامت تخمدان و تخمک ها را به صورت مثبت یا منفی تحت تاثیر قرار دهد

یکسری مواد غذایی که اثرات مثبت بر روی سلامت تخمک دارد را خدمتتان عرض میکنم :

– رویال ژلی یا غذای ملکه زنبور عسل
– کلم بروکلی
– مصرف ماهی
– مصرف تخم کدو و دانه کنجد
– مصرف زنجبیل و زردچوبه
و عدم مصرف سیگار و الکل و نوشیدنی های کافیین دار و غذاهای چرب و مواد قندی مولتی ویتامین مصرف کنید و در نهایت برای کاهش استرس خود تلاش کنید