ماستالژی یا درد سینه
ماستالژی یا درد پستان
شهریور ۲۰, ۱۳۹۵
Dyspareunia,واژینیسموس,مقاربت دردناک
واژینیسموس یا مقاربت دردناک
شهریور ۲۱, ۱۳۹۵

بی نظمی عادت ماهانه

عادات ماهیانه

عادات ماهیانه

گاهی سوالاتی در مورد عادت ماهیانه برای خانم ها پیش می آید، مثل چرا خونریزیام اینقدر سنگین است؟ چرا پریودم عقب افتاده است؟ چرا این ماه دو بار پریود شدم؟ با اینکه نامنظم شدن عادت ماهیانه مسئله های خطرناک نیست ، اما خیلی مهم است که بفهمید دلیل آن چیست .

عادت ماهیانه طبیعی

خانم ها در حالت عادی می بایست حدود هر ۳۰ روز یک بار، به مدت سه تا هفت روز عادت ماهانه شوند . بعد از گذشت چند سال از عادت ماهیانه ، چرخ های برای آنها ایجاد می شود . بعضی خانم ها حتی میتوانند ساعتی که قرار است پریود شوند را پیش بینی کنند.میزان خونی که طی هر قاعدگی از دست میرود ، در خانم های مختلف متفاوت است . بعضی خانم ها از ابتدا پریودهای سنگین تری دارند و بعضی پریودی واقعا سبک دارند که اصلا احساس نمی شود .

عادت ماهیانه نامنظم

پریود نامنظم نوعی خونریزی است که در مقایسه با قاعدگی های قبلی غیرطبیعی می باشد و میتواند شامل هر چیزی از دیر شدن عادت ماهیانه تا زود رسیدن آن، خونریزی بسیار کم تا خونریزی خیلی سنگین باشد.اگر معمولا عوارض پیش از قاعدگی را تجربه نمیکنید، ولی حالا دچار دل دردها، نفخ و سردردهای شدید می شوید هم میتوانید آن را نامنظم شدن عادت ماهیانه بدانید.
عادات ماهیانه,عادت ماهیانه

علل عادت ماهیانه نامنظم

بارداری

بدن خانم ها در زمان بارداری ، سطوح مختلفی از هورمون ها را ترشح میکند که موجب متوقف شدن عادت ماهیانه میشود. البته در برخی موارد، قبل از اینکه عادت ماهیانه در خانم باردار به کلی قطع شود، کم شدن خونریزی یا عقب افتادن آن را تجربه میکند. اگر احتمال می دهید باردار هستید، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

استرس

استرس شایع ترین دلیل به هم خوردن نظم عادات ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان قاعدگی شما تغییر خواهد کرد.

رژیم غذایی

یکی دیگر از متداول ترین علت های بر هم خوردن نظم عادت ماهیانه ، غذاهایی است که می خورید و مهم تر از آن وزنتانا. اگر رژیم غذاییتان سرشار از کربوهیدرات باشد یا وزن  اضافه کرده باشید، بدنتان سطح متفاوتی از برخی هورمونها را تولید خواهد کرد. برای خانمهایی که وزن کم میکنند نیز این مشکل پیش میآید.

ورزش

بدن برای قاعدگی به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژیتان را در باشگاه ورزشی و از طریق ورزش می سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمیماند که در جریان عادات ماهیانه مصرف کند.

قرص های ضدبارداری

ممکن است چند ماه طول بکشد تا بدنتان به دوز هورمون هایی که قرص های ضد بارداری وارد بدنتان میکنند ، عادت کند.

مصرف الکل

کبد با متابولیزه کردن استروژن و پروژسترون، به تنظیم چرخه قاعدگی زنان کمک میکند. مصرف الکل میتواند باعث آسیب کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمونهای زنانه اختلال ایجاد میکند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

این مشکل موجب میشود که کیست هایی در تخمدان ایجاد شود که در تخمک گذاری عادی ایجاد اختلال میکند. سایر علائم این مشکل شامل رشد موهای زائد ، افزایش وزن ، شوره سر و ناباروری است. این مشکلات شامل اندومتریوز، ناباروری و بیماری قلبی میشود.

یائسگی

در یائسگی نیز مانند بارداری ، هورمونهای بدن تغییر میکنند. نامنظم شدن عادت ماهیانه میتواند ۱۰ سال قبل از یائسگی شروع شود.

مصرف داروها

اگر اخیرا بیمار شده اید و مجبور هستید دارو بخورید ، ممکن است عادات ماهیانه تان یک تا دو روز دیرتر اتفاق بیفتد. دلیل عمده آن این است که بیشتر داروها در نحوه تولید استروژن و پروژسترون در بدنتان اختلال ایجاد میکنند.

برخورد با عادت ماهیانه نامنظم

در مورد علائمی که دارید و وضعیت عادات ماهیانه تان به پزشک متخصص توضیح دهید. پزشک ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکملهای دارویی ، فعالیت های کاهنده استرس ، تغییر در رژیم غذایی و برنامه ورزشی باشد