خون قاعدگی تان از سلامت شما می گوید!

مثانه پیش فعال
درمان مثانه پیش فعال
اسفند ۱۲, ۱۳۹۵
درمان بیماری های زنان با طب سوزنی | بهترین متخصص زنان در شیراز
درمان بیماری های زنان با طب سوزنی
اسفند ۱۹, ۱۳۹۵

خون قاعدگی تان از سلامت شما می گوید!

خون قاعدگی به گفته متخصص زنان در شیراز

خون قاعدگی به گفته متخصص زنان در شیراز

شش چیزی که از رنگ خون قاعدگی شما و فسلفه آن درباره سلامت بدنتان می گوید!

قاعدگی تان می تواند درباره سلامتتان بگوید. در حقیقت سال گذشته متخصصان زنان و زایمان کالج آمریکایی یک گزارشی انتشار دادند که توصیه می کرد که این هم باید به علامتی حیاتی در نظر گرفته شود، همانطور که فشار خون و درجه حرارت بدن نیز می باشند. چرا؟ به خاطر اینکه علاوه بر اینکه به شما می گوید باردار هستید یا نه، می توانید نشانه ای از سلامت هورمون هایتان باشد ـ و هورمون هایتان همه چیز را از مغز گرفته تا سیستم تولید مثل تان که دارد به آرامی کار می کند، نگه می دارد.

اگر رنگ خون قاعدگی تان مایل به صورتی می باشد :

خون قاعدگی تان چه رنگی ست

ممکن است سطح استروژن پایین باشد. به گفته متخصص زنان در شیراز خصوصا اگر همراه با یک جریان پایین تر از حد معمول باشد، یا اگر هم یک دونده باشید. مطالعات یافت شده نشان می دهد که ورزش بیش از حد می تواند سطح استروژن را پایین آورد، که پریودتان را به هم می ریزد، گاه باعث می شود با همدیگر ناپدید شوند. (برای زنان ورزشکار حرفه ای معمول نیست که تخمک گذاری شان متوقف شود.)

استروژن پایین می تواند خطر پوکی استخوان را افزایش دهد، اگر بدون درمان رها شود. همچنین رنگ صورتی خون قاعدگی می تواند نشان از تغذیه نامناسب، سندرم تخمدان پلی کیستیک، یا یائسگی باشد. درست زمانی هم می باشد که تخمدان های شما استروژن کم تولید می کنند. (تقریبا ۴ الی ۵ سال قبل از یائسگی رخ می دهد)

اگر به نظر آبکی می رسد :

خون آبکی رنگ در قاعدگی

 

شاید کمبود تغذیه ای دارید. یک جریان سفید رنگ و رقیق می تواند نشانه ای از کم خونی شدید باشد، خصوصا اگر متوجه شدید که پریودتان سبک تر و سبک تر می شود، در حالی که معمولا کمی سنگین می باشد. اگر بعد از نظارت خودتان بعد از دو یا سه دوره نگران چنین موردی شدید، با پزشکتان صحبت کنید تا آزمایشی برای کمبود تغذیه تان بدهد.

کمبود آهن می تواند دوره های سنگین پریود را به دنبال داشته باشد. (سال ۲۰۱۴ روی ۲۳۶ زن فنلاندی آزمایش شد، آن هایی که پریودهای سنگینی داشتند، ۲۷%شان کمبود آهن داشتند و ۶۰%شان هم به شدت آنمی داشتند.)

اگر به نظر قهوه ای تیره می باشد :

شاید لایه هایی از جدار رحمتان از قبل بوده که الان راهش را پیدا کرده و به بیرون می آید. اما نترسید : این وضعیت عادی است. به گفته پزشک متخصص زنان در شیراز، مطمئن نیستیم که در همه موارد چنین چیزی رخ می دهد، اما گاه خون مدتی ساکن است و بعد به آرامی حرکت می کند. مقدار زیادی زمان می برد تا اکسیده شود. به همین خاطر به نظر قهوه ای یا شایدم سیاه به نظر برسد. اما دیدن خون قهوه ای در ابتدای دوره پریود یا آخر دوره تان جای نگرانی ندارد.

اگر تکه های ضخیم مربایی رنگ با لخته های بزرگ می باشد :

خون با لخته های بزرگ

ممکن است سطح پروژسترون تان کم و سطح استروژن بالا باشد. در حالی که برخی لخته های خون طبیعی است. اگر سایز لخته ها به اندازه یک چهارم یا بزرگتر باشد، می تواند به طور جدی یک عدم تعادل هورمونی باشد. به همین دلیل باید مصرف سویا، لبینات، شکر را کم کرد، و می بینید که چه تغییری می کند. فیبروئیدهای رحمی هم احتمال دیگر می توانند باشند. اغلب خوش خیم هستند، اما می توانند دردناک باشند. پس اگر می بینید که در پریودهای سنگین تان این لخته های بزرگ دیده می شود، از پزشک بخواهید سونورافی برایتان بنویسد.

اگر ترکیبی از رنگ خاکستری و قرمز است :

خون دوران قاعدگی با رگه های طوسی رنگ

شاید نشان از یک عفونت باشد، مثل STD/STI. آزمایش دهید تا درمان مناسبی را انجام دهید. زنانی که گاه سقط جنین می کنند متوجه بافت های خاکستری می شوند که مانند کبد می باشند. پس از فکر می کنید احتمال بارداری هست، یا اینکه سقط جنین دارید، با پزشکتان هر چه زودتر تماس بگیرید.

اگر قرمز روشن می باشد :

خون قاعدگی به رنگ قرمز روشن

شاید بتوان گفت یک پریود منظم و سالم دارید. دوباره می گوییم، ممکن است حالت طبیعی برای هر فردی متفاوت باشد، اما به طور کلی، رنگ قرمز روشن که کمی شبیه گیلاس می باشد، به این معنی است که آن طور که باید کار می کند.

منبع : http://www.prevention.com/

مطالب مرتبط :

کیست تخمدان بزرگترین مشکل این روزهای زنان!

نارسایی تخمدان به چه دلیل می باشد؟

آیا مشکلات رحم و تخمدان بعد از ازدواج حل می شود؟