چرا زنان باید ماموگرافی کنند؟

فواید یک رابطه جنسی سالم از نظر جراح و متخصص زنان در شیراز
برای درمان عفونت قارچی واژن چه کنیم؟
آذر ۸, ۱۳۹۵
چسبندگی رحم ؛ به گفته بهترین متخصص زنان در شیراز
چسبندگی رحم چیست و علل پیدایش آن چیست؟
آذر ۱۱, ۱۳۹۵

چرا زنان باید ماموگرافی کنند؟

ماموگرافی به چه صورت انجام می شود؟

ماموگرافی به چه صورت انجام می شود؟

ماموگرافی چیست و به چه دلیل خانم ها انجام می دهند؟

بسیاری از خانم ها به دنبال جراحی های زیبایی بسیاری هستند. مثلا در رابطه با زیبایی های زنانه هستند، یکی از آن ها لیزر واژینال می باشد. اما به جای آن بد نیست معاینات دوره ای زنانه را جدی بگیرید. این مساله می تواند منجر به بیماری های جدی شود. سرطان سینه جز آن دسته از سرطان هایست که به راحتی می توان با روش های پیشرفته تشخیص داد. اما کمتر کسی پیدا می شود که قبل از ابتلا از روش های تشخیصی استفاده کند.

به گفته متخصص زنان در شیراز ماموگرافی یک روش تصویربرداریست که برای غربالگری سرطان سینه استفاده می شود. اصلی ترین هدف هم تشخیص این سرطان است. یکی از مزیت های ماموگرافی به گفته متخصص زنان در شیراز به عنوان غربالگری، تشخیص توموری زمانیست که اندازه اش کوچک است.

ارتباط ماموگرافی با سن چه می باشد؟

غربالگری سرطان سینه به صورت سالانه انجام می شود. در واقع از ۴۰ سالگی شروع می شود؛ برای افرادی که سابقه خانوادگی سرطان ندارند. این امر در خانم هایی جهش ژنی دارند، از حدود سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی انجام می شود. اگر مادر، خواهر یا دختر، قبل از یائسگی این نوع سرطان را تجربه کردند، باید حتما ۱۰ سال زودتر غربالگری را انجام دهند. مثلا اگر مادر فرد در سن ۳۴ سالگی به سرطان مبتلا شد، اینکار برای دختر در سن ۲۵ سالگی انجام می شود. معمولا هم بعد از ۲۵ سالگی انجام می شود و قبل از این سن انجام نمی دهند.

ماموگرافی چیست؟ | با نظر متخصص زنان در شیراز

برای انجام غربالگری سرطان سینه فرد کنار دستگاه می ایستد و سینه اش روی کاست قرار می گیرد. سپس کاست به جداره قفسه سینه می چسبد. سپس صفحه ای فشارنده روی سینه قرار می گیرد و اینطور تصویربرداری انجام می شود.

در برخی موارد بیمار به خاطر بروز علائم، مثلا لمس توده، درد، فرورفتگی، نوک سینه یا ترشح خونی از سینه به پزشک متخصص زنان مراجعه می کند. در چنین شرایطی غربالگری تشخیصی انجام می شود. ممکن است در کنار آن، MRI  و نمونه برداری هم انجام شود.

کاربردهای دیگری که درباره غربالگری سرطان سینه مطرح می باشد، شرایطیست که خانمی پروتز سینه گذاشته و احتمال پارگی آن هست. پس در این موارد کمک بزرگیست.

حال سونوگرافی یا ماموگرافی ؟

برای کاهش احتمال موارد منفی کاذب در سینه ممکن است به همراه ماموگرافی هم سونوگرافی پیشنهاد شود. سونوگرافی روشی تکمیلیست و به تنهایی هم برای تشخیص سرطان سینه نیست. در واقع نباید تنها به نتیجه سونوگرافی اکتفا کرد باید ماموگرافی هم انجام شود.