علت بلوغ زودرس چه می باشد؟

اختلالات لوله های رحمی
اختلالات لوله های رحمی
بهمن ۷, ۱۳۹۵
هیسترکتومی چیست؟
هیسترکتومی چیست؟
بهمن ۱۴, ۱۳۹۵

علت بلوغ زودرس چه می باشد؟

علت بلوغ زودرس برای متخصص زنان در شیراز

علت بلوغ زودرس برای متخصص زنان در شیراز

بلوغ زودرس : علل و عواقب

برای والدین، فهمیدن اینکه فرزندشان وارد دوره بلوغ  می شود می تواند هشدار دهنده باشد. چرا این اتفاق می افتد؟ آیا فرزندتان می تواند اثرات آن را کنترل کند؟ هر دوی جسمی و روانی؟

متخصص زنان در شیراز اشاره می کند که بیشتر بچه هایی که بلوغ زودرس دارد نیاز به درمان ندارند. در آن هایی که نیاز دارند، معمولا روند درمان به خوبی کار می کند. چند حقیقت اولیه می باشد که درابره بلوغ زودرس است و راه هایی که ممکن است تاثیراتی روی فزرندتان داشته باشد؟ بلوغ از مابین سنین ۸ تا ۱۳ سالگی در دخترها شروع می شود و در پسرها از ۹ تا۱۴ سالگی می باشد.

به گفته متخصص زنان در شیراز بلوغ زودرس را زمانی تشخیص می دهند که روند طبیعی آن زود شروع شده و ادامه می یابد، به خاطر رشد و ترکاندن استخوان به اصطلاح، اتفاق می افتد. معمولا به دلایلی ما نمی خواهیم بفهمد. دخترهایی که علائم مشخصی از بولغ زودرس نشان می دهند و رشدشان قبل از ۷ سالگی و پسرها قبل از ۹ سالگی می باشد، در نظر گرفته می شوند. حدود یکی از ۵۰۰۰ بچه تحت تاثیر این مورد هستند.

علت بلوغ زودرس برای متخصص زنان در شیراز

دو نوع بلوغ زودرس می باشد، مرکزی و محیطی.

بلوغ زودرس مرکزی رایجترین نوع می باشد. این روندی مشخص کننده برای بلوغ می باشد، از زود اتفاق می افتد. غده هیپوفیز مجبور به تولید هورمون می شود، که گونادوترویین نام دارد. این هورمون ها به نوبه خود باعث تحریک بیضه ها و تخمدان ها می شوند تا هورمون های دیگر از جمله تستسترون و یا استروژن را بسازند. به خاطر این هورمون های جنسی می باشد که باعث تغییر در بلوغ می شوند، مانند رشد سینه ها در دختران.

بلوغ زودرس یا محیطی طودرس هم شرایط متفاوتی دارد. که خیلی نادر است. هورمون های استروژن و تستسترون باعث بیشتر شدن این علائم می شوند. اما مغز و غده هیپوفیز شامل نمی شوند. معمولا یک  مشکل محلی با تخمدان، بیضه ها، غده آدرنال و یا غده تیروئید می باشد. شرایط دیگری که ممکن است بلوغ، زودرس برای والدین به نظر بیایند ـ و گاهی اوقات حتی برای متخصصان اطفال ـ اما نیستند.

اما در thelarche  زودرس، رشد سریع سینه ها در سن جوانی اغلب در دخترانی رخ می دهد که فقط چند سالشان است. در حالی که برای پدر و مادر یک مساله می باشد، به خودی خود حل می شود و بلوغ زودرس واقعی نیست. نیاز به درمان ندارد اما باید بررسی شود.

pubarche زودرس رشدی سریع در برخی جاها یا موهای زیر بغل در سنین پایین می باشد. می تواند به خاطر adrenarche زودرس باشد، زمانی که غده آدرنال شروع به ترشح هورمون می کند. دوباره، با این حال ممکن است به نظر هشدار دهنده بیاید ، معمولا یک مشکل نیست و علامتی از بلوغ زودرس نیست. گرچه بخاطر اینکه این ممکن است اولین علائم غیر طبیعی باشد، و تولید بیش از حد غده آدرنال را نشان دهد، باید ارزیابی شود.

بعضی کارشناسان معتقدند که به طور متوسط، بلوغ در آمریکا نسبت به گذشته زودتر شروع شده است. میانگین سن قاعدگی تقریبا همان مانده است. هنوز مطالعات نشانه های اولیه مانند رشد سینه ها، را توصیه می کنند که در سنین زودتر اتفاق می افتد، یک سال زودتر نسبت به دهه پیش.

منبع : http://www.webmd.com

 

مطالب مرتبط :

آموزش بهداشت جنسی

سوالات متداول دختران و زنان درباره قاعدگی از متخصص زنان در شیراز

نکاتی مهم درباره قاعدگی دختران نوجوان