سوالات متداول دختران و زنان درباره قاعدگی از متخصص زنان در شیراز

خونریزی خارج از قاعدگی از نظر متخصص زنان در شیراز
توصیه های متخصص زنان در شیراز برای درمان لکه بینی قاعدگی چیست؟
آبان ۵, ۱۳۹۵
جلوگیری از بارداری به گفته متخصص زنان در شیراز
راه های جلوگیری از بارداری از دیدگاه بهترین متخصص زنان در شیراز
آبان ۹, ۱۳۹۵

سوالات متداول دختران و زنان درباره قاعدگی از متخصص زنان در شیراز

سوالات بسیاری از زنان درباره قاعدگی از متخصص زنان در شیراز

سوالات بسیاری از زنان درباره قاعدگی از متخصص زنان در شیراز

قاعدگی های نامنظم و مشکلات مربوط به آن سوالات زیادی را برای زنان و دختران به همراه دارد. به گفته متخصص زنان در شیراز ، بیشتر خانم ها تصور می کنند که درباره قاعدگی، اطلاعات کافی دارند، نیز بر این مساله تسلط لازم را دارند. اما باز هم در این بین نکاتی ریز هست که باید با آن ها مواجه شد و مطلع بود.

سوالات رایج زنان درباره قاعدگی از متخصص زنان در شیراز

سوال اولی که شاید بسیاری از زنان و دختران از متخصص زنان در شیراز خواهند داشت، عوض شدن خلق و خوی آدم در این دوران است. سندرم پیش از قاعدگی (PMS) به خاطر این رخ می دهد که بدن به تغییرات هورمونی حساس می شود. هورمون هایی مثل پروژسترون و استروژن، ۱۰ روز قبل از قاعدگی، به سرعت تغییر می کنند و این تغییرات، شامل نفخ، تغییرات خلق و خو، سردرد و یا حساسیت سینه ها خواهد بود.

۹۰ درصد از خانم ها چنین تجربه ای را قبل از قاعدگی شان دارند. حتی دیده شده که ۲۰ درصد از آن علائمشان شدیدتر است و روی روابط فردی و فعالیت های روزمره شان تاثیر می گذارد.

علت اینکه قاعدگی گاهی اوقات نامنظم می شود چیست؟ متخصص زنان در شیراز اینگونه پاسخ می دهد که عادت ماهانه خانم ها هر ۲۸ روز یکبار اتفاق می افتد، اما گاهی هم پیش می آید که دوماه یکبار پریود می شوند، یا ۲۶ روز یکبار، ۳۵ یا ۴۶ روز یکبار. اما قاعدگی به طور طبیعی باید بین ۲۵ تا ۳۵ روز یکبار رخ دهد. در واقع از اولین خونریزی تا خونریزی بعدی باید این زمان طی شود. شده مثلا قاعدگی خانم ها دقیقا همان روز ماه قبل اتفاق نمی افتد، جای نگرانی نیست. زیرا لازم نیست قاعدگی حتما و دقیقا همان روز انجام شود، تغییر دو سه روزه مشکل خاصی ایجاد نمی کند. اما اگر خارج از آن محدوده ۲۵ تا ۳۵ روزه اتفاق افتاد، باید با متخصص زنان مشورت کرد.

دخترانی که به تازگی بلوغ شده اند هم سیستم هورمونی شان هنوز به خوبی کارش را آغاز نکرده، به خاطر همین تا دوسال یا بیشتر هم نامنظم خواهد بود. خانم هایی هم که به سن یائسگی نزدیک می شوند، حدود ۴۵ تا ۵۰ سالگی، دستگاه هورمونی آن ها تقریبا خسته و عادت ماهانه شان نامنظم می شود.

گاه داشتن استرس یا اضطراب، تغییر در روند تخمک گذاری پدید می آورد، که منجر به داشتن قاعدگی نامنظم می شود. البته موارد دیگری همچون مشکلات تیروئید، هیپوتالاموس یا هیپوفیز در تولید هورمون های زنانه دخیل هستند و نامنظمی قاعدگی را در پیش دارند. عفونت، تومور، فیبروم و یا آندومتریوز هم از علل احتمالی این مساله هستند.

گاها گفته می شود که بین دو قاعدگی ترشحات سفید رنگ دیده می شود، که البته طبیعی هستند، برخی روزها زیادند و برخی روزها کمتر. به خاطر وجود غددیست که در داخل واژن قرار گرفته اند و نقش اصلی شان هم جلوگیری از ورود میکروب به داخل رحم می باشد. در بین دو قاعدگی و زمان تخمک گذاری، میزان ترشحات افزایش می یابد. این ترشحات سبب می شود تا در این زمان، اسپرم ها راحت تر از دهانه رحم بالاتر روند و به تخمک برسند.

در حالت طبیعی بی رنگ و بی بو هستند، اما اگر زردرنگ یا سوزناک بودند، نشانه عفونت و قارچ است که باید به بهترین متخصص زنان مراجعه کرد.