نارسایی تخمدان به چه دلیل می باشد؟

درمان ویار حاملگی به گفته جراح و متخصص زنان در شیراز
خانم ها با ویار حاملگی چه کنند؟
آذر ۲۸, ۱۳۹۵
بیماری های بعد از یائسگی به گفته جراح و متخصص زنان در شیراز
یائسگی زودرس در خانم ها به چه دلیل می باشد؟
آذر ۳۰, ۱۳۹۵

نارسایی تخمدان به چه دلیل می باشد؟

نارسایی تخمدان طبق گفته متخصص زنان در شیراز چیست

نارسایی تخمدان طبق گفته متخصص زنان در شیراز چیست

نارسایی تخمدان چیست؟

نارسایی تخمدان به چه علتی می باشد؟ چگونه می توان آن را تشخیص داد؟

پس از سی سالگی دیده می شود که بسیاری از خانم ها با اختلالات قاعدگی روبرو می شوند و رفته رفته به بروز یائسگی زودرس منجر می شود.

متخصص زنان در شیراز اشاره می کند که اتفاقی که ممکن است برای این خانم های زیر چهل سال خطرناک تر از یائسگی زودرس باشد، نارسایی تخمدان می باشد. نارسایی تخمدان می تواند سبب نازایی شود. در این حالت به گفته متخصص زنان در شیراز تخمدان های فرد خاموش شده و دیگر تخمکی آزاد نمی شود. در نتیجه کسانی که مبتلا به نارسایی تخمدان هستند، و می خواهند دارای فرزند شوند، تنها راهی که برایشان ممکن می باشد، اهدای تخمک است.

متخصص زنان در شیراز با تاکید بر این که روند نارسایی تخمدان، به ندرت رخ می دهد. اما زمانی خود را نشان می دهد که اختلالات قاعدگی رخ داده باشد. با کاهش میزان خونریزی، یا افزایش فاصله های بین قاعدگی ها و اختلالاتی در نظم طبیعی قاعدگی از علائمی هستند که می توانند عوارض ناشی از نارسایی تخمدان باشند. گاه هم ممکن است علائم یائسگی را در پی داشته باشید. مانند گرگرفتگی و تعریق.

نارسایی تخمدان طبق گفته متخصص زنان در شیراز چیستنارسایی تخمدان طبق گفته متخصص زنان در شیراز چیست

متخصص زنان در شیراز می گوید که از کار افتادن تخمدان ها به اینصورت شروع می شود که زمانیکه تعداد فولیکول های موجود در تخمدان ها به هزار عدد برسد، اینگونه تخمدان ها دیگر کاکرد ماهانه خود را ندارند و قاعدگی رخ نمی دهد. این موقع است که فرد دچار یائسگی شده است. این عارضه می تواند به عوامل ژنتیکی ، هورمونی و شاید هم ایمنی باشد که باعث از کار افتادن زودهنگام تخمدان ها می شود.

علت نارسایی تخمدان چیست؟

همانطور که اشاره کردیم به خاطر عوامل ژنتیکی ممکن است باشد و به خاطر همین در موارد نارسایی، زیر سن ۳۵ سال، لازم است که بررسی کوروموزومی برای رد کردن مشکلات ژنتیکی در نظر گرفته شود.

دیگر دلایل می تواند رادیوتراپی به لگن بر اثر سرطان های این ناحیه باشد. اگر فردی به رادیوتراپی لگن نیاز دارد، چه مجرد باشد یا فرزند نداشته باشد، از تکنیک های نگهداری تخمک یا فریز  بافت تخمدان می تواند استفاده کند. با این کار یائسگی زودرس و عوارض آن به تعویق می افتد. برخی از داروهای شیمیایی هم هستند که مسبب نارسایی زودرس تخمدان می شوند.