به پیشنهاد متخصص زنان در شیراز یک وزن ایده آل در بارداری داشته باشید!

جلوگیری از بارداری به گفته متخصص زنان در شیراز
راه های جلوگیری از بارداری از دیدگاه بهترین متخصص زنان در شیراز
آبان ۹, ۱۳۹۵
دردهای قاعدگی با نظر متخصص زنان در شیراز
به گفته متخصص زنان در شیراز، حمام کردن در دوره قاعدگی خوب است یا خیر؟
آبان ۱۲, ۱۳۹۵

به پیشنهاد متخصص زنان در شیراز یک وزن ایده آل در بارداری داشته باشید!

ورزش های ایده آل در دوران بارداری

ورزش های ایده آل در دوران بارداری

متخصص زنان در شیراز توصیه می کند مادران باردار در دوران بارداری به فکر داشتن وزنی ایده آل باشند. در ادامه صحبت های این جراح و متخصص زنان در شیراز، از راه های کنترل وزن در دوره بارداری، شنا کردن می باشد. با یک تیر دونشان زده اید؛ هم وزن مناسب خواهید داشت، هم زایمان راحتتری پیش رو دارید.

ورزش های لازم در دوران بارداری

اما چنین ورزشی هم نیاز به توصیه هایی دارد. به طور مثال فواید آن شامل موارد زیر هستند :

راحت تر بودن زایمان طبیعی

افزایش انرژش

کمک به کاهش، یا گاه یبوست و ورم در این دوران

تقویت قدرت عضلانی

بهبود در اخلاق

همچنین بیماری هایی مانند دیابت بارداری هم در دوران بارداری ممکن است بهبود پیدا کند.

به توصیه متخصص زنان در شیراز، ACOG اعلام کرده است که هر خانم باردار باید تقریبا به مدت ۳۰ دقیقه در روز یا حتی بیشتر هم ورزش کند، اما به طور متوسط. منظور اینست که مثلا جفت پایین یا دهانه رحم کوتاه نداشته باشد.

همانطور که اشاره کردیم شنا در بارداری یکی از مهم ترین ورزش ها می باشد. از نکات خوب این ورزش نداشتن هیچ گونه فشار و استرس و کشش اضافی روی بدن است که به بدن در هنگام ورزش وارد نمی شود. حتی از بدن در برابر وزن هم محافظت می کند. نیز برای خانم های بارداری که تجربه رگ به رگ شدن عضلات را دارند، پیشگیری می کند. حتی از ورم پیش آمده جلوگیری می کند. نیز در ماه های گرم تابستان هم از بدن در برابر گرما محافظت می کند. به مادر حس خنکی را می دهد. در صورتی که مادر ممنوعیتی در دوران بارداری ندارد، حتما به دنبال شنا برود. زیرا ورزشی عالی است برای به کارگیری هردو گروه ماهیچه های بلند دست و پا. در واقع یک ورزش بی خطر و کاملا ریلکسیشن می باشد.

مثلا در سه ماهه اول بارداری می توانید روزانه ۳۰ دقیقه شنا کنید. زیرا تهوع صبحگاهی را هم کاهش می دهد. همچنین قبل و بعد از شنا آب به میزان کافی بنوشید. اما جکوزی، سونا و غیره در سه ماه اول بارداری ممنوع می باشد.

در سه ماهه دوم، که رشد جنین صورت می گیرد، لازم نیست مدت شنا کردنتان را کم کنید. حتی تغییری هم در برنامه شنایتان ندهید. معمولا در این دوران توصیه می شود از مایوهای مخصوص بارداری استفاده کنید، تا شنا هم راحتتر باشد. باز هم مواردی که اشاره کردیم، مانند جکوزی و حمام داغ ممنوع می باشد.

در سه ماهه سوم بارداری از صدمات پیشگیری می کنید. مثلا کشیده شدن تاندون ها، یا مفصل ها، در واقع از آن ها محافظت می کنید. آب دمای بدن را یکی می کند و از گرمای زیاد پیشگیری می نماید. شنای ایروبیک از جمله ورزش هاییست که امن و بی خطر است و برای مفاصل مانند ضربه گیر عمل می کند.

گاه چند دقیقه ای هم به ریلکسیشن بپردازید، مثلا معلق ماندن در آب، منتها به پشت، کاملا ذهن را صاف و متمرکز می کند.

اما در هنگام شنا کردن در دوران بارداری هم نکاتی را باید رعایت کرد. اینکه مایعات و غذای کافی به اندازه مصرف کنید. هنگامی وارد استخر می شوید، حتما نردبان های ورود و خروج به آب را با اطمینان گرفته و حرکت کنید. هر ۲۰ دقیقه ای که شنا می کنید، حتما آب بنوشید. شنا کردن در عمق آب را هم از سرتان بیرون کنید.

نشانه هایی که شاید نگران کننده باشد، شامل خونریزی از واژن، سرگیجه، تنگی نفس یا زیاد شدن تنفس، درد در سینه، سردرد، انقباض رحم، یا حس کم تر شدن حرکات جنین، خروج آب از واژن، ضعف های عضلانی از جمله نکاتی هستند که در هنگام شنا اگر داشتید باید آن را متوقف کنید.