ورزش های بعد از جراحی هیسترکتومی

واژینوپلاستی
جراحی افتادگی لگن
اسفند ۲۹, ۱۳۹۵
بیماری های مقاربتی در بارداری
بیماری های مقاربتی و بارداری
فروردین ۱۷, ۱۳۹۶

ورزش های بعد از جراحی هیسترکتومی

ورزش های بعد از هیسترکتومی

ورزش های بعد از هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی و ورزش :

بعد از مراجعه به متخصص زنان در شیراز ، و یا متخصص زنان در محل زندگی تان، تشخیص داده می شود که باید جراحی هیسترکتومی انجام دهید. اما نظر متخصص زنان در شیراز در این باره چیست؟ توصیه متخصص زنان در شیراز به بانوان قبل و بعد از جراحی چیست؟ چه مراقبت هایی لازم می باشد؟

سرطان رحم، تخمدان و دهانه رحم یا فیبروئید، آندومتریوز، افتادگی رحم و دردهای مزمن لگنی،  از جمله عوامی هستند که زنان باید عمل هیسترکتومی را انجام دهند. اکثریت زنانی هیسترکتومی کلی دارند، یعنی کل رحم و گردن رحم تخلیه می شود. جراحی هیسترکتومی جزیی، تنها بخشی از رحم، برداشته می شود و در هیسترکتومی رادیکال ـ معمولا سرطان به طور عمیقی دیده می شود  ـ رحم، بخشی از واژن، گردن رحم و بافت های اطراف آن برداشته می شوند. پزشکان این عمل جراحی را یا با برش شکمی انجام می دهند یا واژینالی.

ورزشهای بعد از جراحی هیسترکتومی

زمان ریکاوری :

ریکاوری بعد از عمل بسته به بخش عظیمی از متد جراحی می باشد که به انتخاب جراح می باشد. تاریخچه سلامتتان، شرایط فیزیکی و دلیل عمل عوامل اصلی این هستند که جراحی شکمی انجام شود یا واژینالی. در کل، ریکاوری از یک جراحی شکمی ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا بتوانید فعالیت های عادی را انجام دهید. زمان ریکاوری برای جراحی واژینالی کلا سریعتر است، ۳ تا ۴ هفته زمان می برد. با تایید پزشک، ورزش های معینی داده می شود و فعالیت های آرامی می تواند برای بهبودی سریعتر نیز انجام شود.

ورزش های بعد از جراحی :

برای بهبود وضعیت خود و نیز برای تقویت کمر، شکم و عضلات کف لگن باید تمرینات کگل و tilts را به زودی با مشورت پزشکتان انجام دهید. هر دو می توانند در رختخواب هم انجام شوند. تمرینات کگل شامل نگه داشتن کف لگن و عضلاتی می باشد که از لغزش گاز یا بی اختیاری ادراری جلوگیری می کنند. تمرین tilts کمک می کند که لگن کمری را برای کشش کمر تقویت کنید. این تمرین را با دراز کشیدن همراه با زانوهای ممی توان انجام داد. طوری که پاها روی رختخواب باشند. پزشکتان لیستی از ورزش ها و دستورالعمل ها را برایتان لیست می کند.

دستورالعمل های ورزش :

سطح تناسب اندام تان قبل از جراحی می تواند تاثیر بسیاری در بهبودی شما بعد از جراحی داشته باشد. یک ورزشکار مشتاق با قدرت و استقامت عضلانی کلا سریعتر از یک زن بی تحرک ریکاوری می شود. معمولا توصیه می شود که بیشتر از حد مجازی که پزشک تجویز کرده تا هفته اول و دوم، تمرین نکنید. در اطراف اتاق قدم بزنید، تا گردش خون جریان داشته باشد و زودتر بهبود پیدا کنید. اگر هم یک جراحی بدون عارضه داشتید، باید بتوانید برنامه قدم زدن را بعد از این شروع کنید.

هشدارها :

بعد از جراحی واژینال، زنانی هستند که حس می کنند قادر به انجام هر کاری بعد از مدت کوتاهی هستند. اما طبق توصیه پزشک جلو می روند و به بدنشان توجه می کنند. در کل از کارهای سنگین، بلند کردن چیزهای سنگین و فعالیت های شدید تا ۶ هفته اول باید جلوگیری کنند. با فعالیت های شدید فقط خونریزی داخلی خواهید داشت، که می تواند شدیدتر هم شود. اگر احساس درد، دل درد، گرفتگی، فشار شکمی، تنگی نفس داشتید یا در کل حس خوبی نداشتید، از ورزش کردن جلوگیری کنید و به بدنتان یک استراحت بدهید.

منبع : http://www.livestrong.com

مطالب مرتبط :

جراحی افتادگی لگن

هیسترکتومی چیست؟

بهبود رابطه جنسی با هیسترکتومی