یائسگی باعث بی خوابی می شود!

علائم بواسیر در زنان
علائم بواسیر در زنان
بهمن ۲۸, ۱۳۹۵
علت خارش واژن از نظر جراح و متخصص زنان در شیراز
علت خارش واژن چه می باشد؟
اسفند ۵, ۱۳۹۵

یائسگی باعث بی خوابی می شود!

یائسگی و بی خوابی از نظر بهترین متخصص زنان در شیراز

یائسگی و بی خوابی از نظر بهترین متخصص زنان در شیراز

نظر بهترین متخصص زنان در شیراز درباره علائم یائسگی را فهمیدیم. اما گاه هستند بیمارانی که نزد متخصص زنان می آیند و شکایت از بی خوابی در دوران یائسگی دارند. علت چیست؟ آیا بی خوابی تحت تاثیر یائسگی می باشد.

بهترین متخصص زنان در شیراز معتقد است که بسیاری از بیماران زنی که در اواخر ۳۰ و ۴۰ سالگی شان مراجعه می کنند، علائمی از جمله بی خوابی را دارا می باشند که در واقع تجربه ای را آغاز می کنند که یائسگی نام دارد. خواب می تواند تحت تاثیر خیلی چیزها باشد، از جمله تغییرات هورمونی و شیوه زندگی.

یک : تغییرات هورمونی

در طول دوره یائسگی تخمدان یک زن به تدریج باعث کاهش تولید استروژن و پروژسترون و یک هورمون خواب می شود. این تغییرات هورمونی می تواند یک فرآیند نگران کننده باشد، گاهی هم باعث ناتوانی در خوابیدن می شود. همچنین سطح اخطار دهنده استروژن ممکن است باعث شود بیشتر در معرض استرس باشید که مختل خوابتان می شود.

یائسگی و بی خوابی از نظر بهترین متخصص زنان در شیراز

دو : گرگرفتگی

گرگرفتگی هم باعث افزایش آدرنالین می شود. که باعث می شود مغز از خواب بیدار شود. اغلب هم باعث تعریق می شود و تغییرات دمایی خواهید داشت که می تواند بیشتر اوقات خواب را مختل کند. متاسفانه ممکن است زمانتان برای کاهش آدرنالین را بگیرد و اجازه دهد تا دوباره با به خواب رفتن این موضوع حل شود.

سه : نوسانات خلقی و افسردگی

حدودا ۲۰درصد از زنان افسردگی را در طول این مدت تجربه می کنند و برخی موارد با از دست دادن استروژن در ارتباط است. گرچه تغییرات هورمونی ممکن است تنها دلیل نباشد. مسائلی مثل استرس زندگی و سابقه یائسگی می توانند دلایل مهمی در این قضیه باشند.

چهار : مسائل اجتماعی تصادفی

در کنار تغییرات هورمونی که ممکن است تجربه کنید، این زمان در زندگی می تواند تغییرات اجتماعی زیادی را نشان دهد. فرزندانتان و رفتنشان بیرون از خانه، بازنشستگی، رفتن به یک خانه کوچکتر یا برخی مسائل مربوط  به “بحران های میانسالی” ، استرس رسیدن به یک مرحله جدید در زندگی، این مسائل می توانند با توانایی شما در خواب دچار مختل شوند.

به خاطر مسائل هورمونی و اجتماعی که نقش دارند، مهم اینست که اینکه چگونه خوابتان توسط این دوره انتقالی تاثیر پذیر است ، در کنترل باشد. دوره پیش از یائسگی ممکن است از ۳ تا ۱۰ سال طول بکشد. برخی زنان یاد می گیرند که بی خوابی داشته باشند و زندگی شان را با آن تنظیم کنند.

منبع : https://sleepfoundation.org

مطالب مرتبط :

بیماری های بعد از یائسگی که زنان را به ستوه می آورد!

یائسگی زودرس در خانم ها به چه دلیل می باشد؟

علت خشکی واژن چیست؟ و چگونه درمان می شود؟