دیدن لخته خون در دوران قاعدگی طبیعی است؟

ویروس HPV در مقایسه با ویروس HSV
ویروس HPV و هرپس ژنیتال چه تفاوتی با همدیگر دارند؟
مرداد ۱۴, ۱۳۹۷
عوارض یائسگی چیست؟
مرداد ۲۸, ۱۳۹۷

دیدن لخته خون در دوران قاعدگی طبیعی است؟

وجود لخته های خون در دوران قاعدگی

وجود لخته های خون در دوران قاعدگی

ممکن است بسیاری از خانم ها از اینکه در دوران قاعدگی شان لخته خون ببینند، نگران شوند، اما این امر کاملا طبیعی است و به ندرت باعث نگرانی می شد.

لخته های خون در دوران قاعدگی، در واقع ترکیبی از سلول های خونی، بافت های دیواره رحم، و پروتئین های موجود در خون هستند که به تنظیم جریان آن کمک می کنند. 

برخی موارد پزشکی هم هستند که منجر به لخته های بزرگ خون می شوند، اغلب در خونریزی های خیلی سنگین یا پریودهای دردناک دیده می شوند. در این شرایط، در صورتی که واقعا نگران کننده بود، باید نزد یک متخصص زنان مراجعه کرد.

دیدن لخته های خون در دوران قاعدگی :

ممکن است دیدن لخته های بزرگ خون در قاعدگی کمی ترسناک باشد، اما در بسیاری از موارد، این لخته ها به عنوان یک بخش طبیعی از دوران قاعدگی به حساب می آیند.

در واقع نمونه ای از مکانیسم طبیعی بدن را نشان می دهند. بافت ژله ای مانند و ضخیم در دوران قاعدگی به جلوگیری از خونریزی زیاد کمک می کند. عملکرد این لخته ها در هر جایی از بدن مفید می باشد، خصوصا جایی از بدن زخم شده باشد، مثل بریدگی.

لخته هایخون در دوران قاعدگی معمولا زمانی که قاعدگی سنگین باشد، دیده می شوند. در نتیجه، بیشتر هم باید در ۲ روز اول دیده شود که معمولا به عنوان سنگین ترین بخش دوره قاعدگی به حساب می آیند. 

جراح و متخصص زنان در شیراز هم با اشاره به اینکه لخته ها به علت بروز میزان زیادی از خون در دیواره رحم بیشتر می شوند. زمانی که خونریزی واژن یا رحم زیاد باشد، شروع به انسداد می کند، مثل این می شود که زخمی روی پوست ایجاد شده و قرار است بسته شود.

میزان خونریزی قاعدگی در هر خانمی متفاوت می باشد. یکسری تجربه قاعدگی های سنگین و لخته های خون در دوراه قاعدگی دارند، برخی هم خونریزی های سبک بدون هیچ لخته خونی دارند. این تفاوت طبیعی است و تغییرات آن ممکن است به دلیل رژیم غذایی و سبک زندگی باشد.

لخته های خون در دوران قاعدگی به رنگ قرمز روشن، تیره یا خیلی قرمز می توانند باشند. لخته های بزرگتر ممکن است روبه سیاهی بزنند. خونریزی قاعدگی که شروع می شود، معمولا به ظاهر رنگ تیره تری دارد و در روزهای آخر پریود، به رنگ قهوه ای متمایل می شود.

وجود لخته های خون در دوران قاعدگی

علل بروز لخته های خون در دوران قاعدگی :

در دوران قاعدگی، سلول های آندومتریال هستند که دیواره رحم را رد می کنند و از بدن خارج می شوند. از آن جایی که چنین اتفاقی می افتد، بدن پروتئین هایی که منجر به انعقاد خون در رحم شده بودند را آزاد می کند. این انعقاد مانع از خونریزی عروق خونی رحم می شود.

خونی که از بدن در حال خارج شدن است، شامل این پروتئین ها می باشد.

زمانی که جریان خون ثابت باشد، انعقاد پروتئین های داخل خون ممکن است برای به هم زدن آن ها شروع شود، در نتیجه لخته های خون هم در دوران قاعدگی دیده می شود. معمولا چنین چیزی زمانی که خونریزی قاعدگی شروع می شود، در رحم یا واژن قبل از خارج شدن از بدن، اتفاق می افتد.

با وجود اینکه این لخته ها در دوران قاعدگی به نظر طبیعی می رسند، گاهی هم می توانند با داشتن علائمی نشانه یک بیماری باشند. پس توصیه می شود که در صورت دیدن این شرایط نزد یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید :

  • اگر لخته ها بزرگتر از یک چهارم اندازه بودند
  • در صورت داشتن لخته ها به صورت مکرر
  • در صورتی که این لخته ها یک جریان غیر طبیعی داشته باشند که در هر فردی تغییر می کند، مثلا باید هر یکی دوساعت یک بار، بیمار نوار خود را عوض کند.
  • دردهای خیلی زیاد و شدید