مراقب کیست های تخمدانی باشید!

تمرینات یوگا برای تنظیم قاعدگی
ورزش هایی برای منظم کردن دوره قاعدگی
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶
ارتباط سلامت دهان و سرطان سینه
رابطه سلامت دهان با سرطان سینه چیست؟
بهمن ۲۹, ۱۳۹۶

مراقب کیست های تخمدانی باشید!

کیست تخمدان

کیست تخمدان

کیست های تخمدان پر از پاکت هایی می باشد که در تخمدان ها دیده می شوند. زنان دو تخمدان در هر طرف رحم شان دارند. تخمک ها که در تخمدان ها رشد می کنند، از سال های ابتدایی تولد هر دوره ماهیانه آزاد می شوند.

بسیاری از خانم هایی کیست های تخمدان دارند، برخی کیست هایشان بسیار کوچک می باشند و بدون اینکه ناراحتی برایشان درست کند، از بین می رود. اما همین کیست های تخمدانی گاها می شود که منجر به مشکلات بیشتر و خطرناک تری می شوند. به گفته متخصص زنان در شیراز برای محافظت از سلامت تخمدان هایتان، باید به طور مرتب معاینه کف لگن داشته باشید و در صورت مشاهده هرگونه علائمی باید مشکل را جدی گرفته و درمان آن را در پیش گیرید.

علائم کیست های تخمدان :

اکثر کیست های تخمدان علائمی ندارند، و خودشان از بین می روند. اما کیست های بزرگ دارای علائم زیر می باشند :

  • درد لگن؛ یک درد ناگهانی و شدید که در پایین شکم در اطراف کیست ایجاد می شود
  • سنگینی یا احساس توده ای در شکم
  • پف کردن

چه زمانی نیاز به مراجعه نزد پزشک متخصص می باشد؟

متخصص زنان در شیراز توصیه می کند که در صورت مشاهده هرگونه علائم پزشکی مثل دردهای ناگهانی، دردهای شدید لگنی یا شکمی، درد به همراه تب و استفراغ، حتما نزد متخصص مراجعه کنید.

اگر هرکدام از این علائم را داشتید، مثل پوست سرد، تنفس های سریع و پی در پی، ضعیفی و سرگیجه، حتما نزد یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

علل ایجاد کیست های تخمدان چیست؟

کیست های تخمدان

اکثر کیست های تخمدانی به خاطر چرخه قاعدگی می توانند به وجود بیایند. انواع دیگری از کیست های تخمدانی هم می باشند که خیلی شایع نیستند :

کیست های فانکشنال :

تخمدان ها هر ماه به طور طبیعی به ساختار هایی کیست مانند مثل فولیکول ها می پردازند. فولیکول ها هورمون های استروژن و پروژسترون تولید می کنند و زمان تخمک گذاری، تخمک آزاد می کنند. در صورتی که فولیکول ها به صورت ماهانه رشد کنند، تبدیل به کیست فانکشنال می شوند. دو نوع کیست فانکشنال می باشند که عبارتند از :

کیست فولیکولار : در طی چرخه قاعدگی تان، یک تخمک از فولیکول ها آزاد می شود و به سمت لوله فالوپین حرکت می کند. کیست فولیکولار زمانی که فولیکول باز نمی شود و یا تخمکی آزاد نمی کند، شروع به کار می کند.

Follicular cyst

کیست کورپوس لوتیوم : زمانی که فولیکول تخمک آزاد می کند، شروع به تولید استروژن و پروژسترون می کند. این فولیکول کورپوس لوتیوم نامیده می شود. گاهی اوقات، مایعی داخل فولیکول جمع می شود که منجر به رشد این کیست می شود.

Corpus luteum cyst

کیست های فانکشنال معمولا ضرری نارند، و به ندرت دیده می شود درد داشته باشند. اغلب هم در طول دو الی سه دوره قاعدگی از بین می روند.

کیست های دیگر :

انواع کیست هایی که به عملکرد عادی چرخه قاعدگی ربطی ندارند، عبارتند از :

کیست درموئید : این کیست تراتوماس نیز نامیده می شود که مثل مو، پوست یا دندان شامل بافت می باشد. به خاطر همین از سلول هایا جنینی شکل می گیرند. به ندرت هم سرطانی می باشند.

کیستادنوماس : این کیست ها روی سطح تخمدان رشد می کنند و ممکن است با ماده ای آبدار یا مخاطی پر باشند.

اندومتریوماس : این کیست ها به خاطر وضعیتی که سلول اندومتر در خارج از رحم دارد، رشد می کنند(اندومتریوز). برخی از این بافت ها تخمدان وصل می شوند و رشد می کنند.