علت بزرگی لابیا چیست؟

لیزر درمانی خشکی واژن
با خشکی واژن چه کنیم؟
مهر ۲۹, ۱۳۹۷
جوانسازی واژن
آیا گشادی واژن را می توان درمان کرد؟
آبان ۱۳, ۱۳۹۷

علت بزرگی لابیا چیست؟

درمان هیپرتروفی لابیا

هیپرتروفی لابیا یا برزگ شدن لابیا

هیپرتروفی لابیا یا بزرگی لابیا یک واژه پزشکی می باشد متخصص زنان در شیراز از آن برای زمانی که یک یا هردو لب های واژن یا لابیا بزرگتر از حد معمول باشند، استفاده می کند.

اما متخصص زنان در شیراز خیالتان را راحت می کند که داشتن لابیای بیش از اندازه بزرگ، طبیعی است و جای نگرانی خاصی ندارد. اکثر افرادی که با لب های بزرگ واژن متولد می شوند و اغلب لابیای اسیمتریکال دارند، هیچ تجربه عوارض جانبی نداشته اند.

بسیاری هم که خیلی نگران این قضیه می باشند، می توانند با مراجعه نزد متخصص زنان در شیراز برای تغییر شکل لابیا به طور ایمن جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند، با اینکه خیلی غیر معمول است.

آیا هیپرتروفی لابیا طبیعی است؟

هیپرتروفی لابیا در واقع از بزرگی لب های واژن می گوید. لابیا به واژن داخلی کمک می کند و به جلوگیری از آسیب، ضربه یا اصطکاک کمک می کند.

اندازه و شکل ژنیتال این افراد به طور چشمگیری در هر کسی متفاوت می باشد. لب های واژن، یا لابیایی که اغلب آسیمتریکال یا نامتقارن هستند، طبیعی است که هر طرف شکل خودش را داشته باشد.

بیرون واژن که ولوو نامیده می شود، شامل :

  • لابیا ماژورا یا لب های بیرونی یا تاخوردگی های پوست
  • لابیا مینورا یا لب های داخلی یا تاخوردگی های پوست

هیپرتروفی لابیا می تواند روی هر دو لابیا تاثیر بگذارد، اما بیشتر لابیا مینورا یا لب های داخلی را تغییر می دهد.

هیپرتروفی در لابیا ماژورا ممکن است منجر به بزرگتر ظاهر شدن آن ها شود. هیپرتروفی در لابیا مینورا ممکن است منجر به چسبیدن پشت لابیا ماژورا شود.

هیپرتروفی لابیا بدون ضرر است. این موضوع روی لامت جنسی فرد تاثیری ندارد و به این معنا نیست که شرایط پزشکی زیرلایه ای داشته باشد.

بسیاری از مردم بدون آنکه بدانند، دارای هیپرتروفی لابیا می باشند، حتی خیلی از آن ها هم هیچ علائمی ندارند.

عوارض هیپرتروفی لابیا چه می باشد؟

اکثر آن هایی که هیپرتروفی لابیا دارند، علائم اضافه ای یا عوارض دیگری ندارند. در برخی هم لابیای بزرگ ممکن است باعث ناراحتی یا مشکلاتی برایشان شود. عوارض جانبی ممکن آن عبارتند از :

ناراحتی یا حساسیت

لابیا جای حساسی می باشد، و لابیای بزرگتر ممکن است خیلی راحت تر حساس شود. برخی هم که لابیای بزرگی دارند، ممکن است زمانی که فعالیت های فیزیکی انجام می دهند، احساس ناراحتی کنند. چون ممکن است فشار یا اصطکاکی در ناحیه واژن ایجاد کند، مثل سوارکاری یا دوچرخه سواری. همچنین ممکن است متوجه درد در حین رابطه جنسی نیز شوند.

تمیز نگه داشتن

کسی که هیپرتروفی لابیا دارد، اغلب پوست های اضافه در اطراف ولو دارند. همین باعث می شود که تمیز کردن این ناحیه موقع شستشو خیلی سخت شود، همینطور جاهایی از آن ممکن است دچار اجتماع باکتری ها شوند.

چنین افرادی همیشه دست هایشان را قبل از تماس با ناحیه حساس واژینال می شویند، اینگونه از انتقال باکتری ها جلوگیری می شود. مهم شستشوی این ناحیه است، در صورتی که خارش و حساسیت داشته باشد.

بهداشت ضعیف واژینال باعث می شود این افراد بیشتر مشکوک به رشد باکتری ها و عفونت قارچی باشند.

هیپرتروفی لابیا

علل هیپرتروفی یا بزرگی لابیا چیست؟

هیچ دلیل شناخته شده ای برای بزرگی لابیا نیست. پزشکان این موضوع را یک وضعیت طبیعی در بدن انسان می دانند. مثل اینکه یک سینه نسبت به سینه دیگر بزرگتر باشد، تفاوت در لابیا هم به همین صورت است. برخی هم هستند که با لابیای بزرگ متولد می شوند، در حالی که ممکن است این بزرگی در طی زمان هم بدتر شود، بخاطر تغییرات هورمونی. در برخی دیگر هم لابیا در سن بلوغ بزرگتر می شود.

یکسری هم هستند که متوجه بزرگ شدن لابیا بعد از بارداری می شوند، در حالی که بقیه این تغییرات را با بالارفتن سن می بینند.

تشخیص هیپرتروفی :

تشخیص هیپرتروفی ساده است. یک معاینه فیزیکی توسط پزشک متخصص زنان زایمان می شود، که معمولا هم نیاز می باشد. هیچ استاندارد خاصی برای اندازه لابیا نیست.

درمان هیپرتروفی :

در اکثر موارد، نیازی به درمان ندارند. با این وجود، اگر هیپتروفی ناراحتی در فعالیت های فیزیکی ایجاد کند یا از لحاظ روحی روانی باعث اختلال شود، یکسری گزینه های درمانی برای آن می باشد :

۱ : تغییر سبک زندگی

برخی که هیپرتروفی دارند، ممکن است متوجه ناراحتی هایی در زمان پوشیدن لباس های تنگ یا لباس زیر تنگ شوند. با پوشیدن لباس زیرهای گشاد، یا شلوارهای گشاد بسیار کمک می کنند.

پوشیدن لباس هایی از جنس نخ هم می تواند در این مورد کمک کننده باشد.

۲ : جراحی

یکسری هم هستند که ممکن است انتخابشان این باشد که اندازه لابیایشان با جراحی کاهش پیدا کند. از جمله روش های این جراحی لابیاپلاستی می باشد. با لابیاپلاستی که جنبه زیبایی دارد، پوست اضافه برداشته می شود و لابیا تغییر شکل داده می شود و متقارن می شود. این جراحی معمولا با بیحسی موضعی صورت می گیرد.