آیا تغذیه در یائسگی زودرس موثر است؟

مراقبت های بارداری به گفته بهترین متخصص زنان در شیراز
چه کارهایی در دوران بارداری نکنیم؟
مرداد ۲۸, ۱۳۹۷
سقط جنین بدون خونریزی
آیا سقط جنین بدون خونریزی هم می شود؟
شهریور ۴, ۱۳۹۷

آیا تغذیه در یائسگی زودرس موثر است؟

تغذیه و دوران یائسگی

تغذیه و دوران یائسگی

برخی عوامل خطرزایی می باشند که همراه با افزایش سن و یائسگی نمی توانند تغییر کنند. اما تغذیه خوب می تواند به این شرایط خاصی که شاید بعد از یائسگی یا در دوران یائسگی دردسرساز شوند را پیشگیری می کند.

به توصیه جراح و متخصص زنان در شیراز غذاهای متنوعی بخورید تا همه موادی که بدن نیاز دارد را دریافت کنید. به خاطر همین رژیم غذایی زنان اغلب آهنو کلسیم کمی دارد. به همین دلیل دستورالعمل های زیر را دنبال کنید :

به اندازه کافی کلسیم دریافت کنید. ۲ تا ۴ فنجام در روز غذاهای غنی از کلسیم بخورید. کلسیم در محصولات لبنی، ماهی با استخوان(مانند ماهی ساردین و ماهی آزاد کنسروی)، کلم بروکلی و حبوبات. هدف از این تغذیه این است که در روز ۱۲۰۰ میلی گرم دریافت کنید.

جراح و متخصص زنان در شیراز غذاهای غنی از آهن را توصیه می کند. حداقل سه وعده غذایی که غنی از آهن باشند باید مصرف کنید. آهن در گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، سزیبجات با برگ سبز، آجیل، و غلات غنی شده یافت می شود. رژیم غذایی پیشنهادی برای آهن زنان مسن ۸ میلی گرم در روز می باشد.

تغذیه در یائسگی

به اندازه کافی فیبر دریافت کنید. همانطور که جراح و متخصص زنان در شیراز اشاره کرد، غذاهای سرشار از نان سبوس دار، غلات، حبوبات، ماکارونی، برنج، میوه های تازه و سبزیجات مصرف کنید. اغلب زنان بزرگسال باید ۲۱ گرم در روز دریافت کنند.

سبزیجات و میوه حتما مصرف کنید. حداقل ۱ تا یک دوم کاسه میوه و ۲ کاسه سبزیجات در روز مصرف کنید.

برچسب ها را بخوانید. از برچسب روی بسته بندی ها استفاده کنید و بهترین گزینه را برای رژیمی سالم انتخاب کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید. به عنوان یک قاعده کلی، هر روز ۸ لیوان آب بنوشید. این مقدار نیاز روزانه تان را تا حد زیادی برطرف می کند.

وزن تان را در حد مناسب و متعادل حفظ کنید. اگر اضافه وزن دارید، اندازه غذا را کم کنید و غذاهایی که چرب هستند را کمتر مصرف کنید .وعده های غذایی را حذف نکنید. یک متخصص تغذیه یا پزشک می تواند به اینکه به وزنی متعادل برسید به شما کمک کند.

غذاهای با چربی بالا را کاهش دهید. چربی باید ۲۵% تا ۳۵% باشد یا کمتر از کل کالری روزانه تان باشد. همچنین حد چربی اشباع شده را به ۷% کمتر از کالری کلی روزانه تان برسانید. چربی اشباع شده کلسترول را بالا می برد و خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. این چربی در غذاهای پرچرب، شیر کامل، بستنی، و پنیر یافت می شود. کلسترول هم باید تا ۳۰۰ میلی گرم یا کمتر در روز محدود شود. مراقب ترانس چربی موجود در روغن های گیاهی که در روغن سبزیجات یافت می شود ، باشید.  ترانس چربی هم کلسترول را بالا می برد و خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد.

از شکر و نمک در حد اعتدال استفاده کنید. سدیم زیاد در رژیم غذایی مرتبط با فشار خون بالا می باشد. سیگار را کنار بگذارید، نمک و غذاهای کاربرویلد هم کم کنید. این غذاها سطح بالایی از نیترات دارند، که مرتبط با سرطان هم می باشند.