آیا بعد از عمل هیسترکتومی می توان باردار شد؟

ارتباط سلامت دهان و سرطان سینه
رابطه سلامت دهان با سرطان سینه چیست؟
بهمن ۲۹, ۱۳۹۶
روشن سازی ناحیه ژنیتال | واژینوپلاستی با لیزر
روشن سازی ژنیتال با لیزر
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶

آیا بعد از عمل هیسترکتومی می توان باردار شد؟

بارداری در صورت انجام هیسترکتومی

بارداری در صورت انجام هیسترکتومی

آیا بعد از هیسترکتومی امکان بارداری هست؟!

پاسخ این سوال با سوالات دیگر در آمیخته شده است. هیسترکتومی چیست؟ آیا یک خانم بدون رخم می تواند وضع حمل کند؟ آیا فرد دیگری برای او می تواند در صورت عدم داشتن رحم، باردار شود؟

هیسترکتومی کامل منظور حذف کل رحم و متعلقات آن می باشد. همانطور که سوالاتی در این زمینه از متخصص زنان در شیراز شده است، در جواب باید گفت که با هیسترکتومی جزیی تنها رحم حذف می شود و تخمدان ها دست زده نمی شوند. اگر تخمدان ها برداشته شوند، این جراحی از نوع سالپینو اوفورکتومی می شود. بسته به نوع هیسترکتومی که زنان تحت آن قرار می گیرند، و خصوصا در صورتی که یک یا هردو تخمدان ها هنوز سرجایشان باشند، ممکن است شانس آزاد شدن تخمک و بارور شدن آن با اسپرم وجود داشته باشد.

عدم داشتن رحم ( هیسترکتومی )، در نتیجه نداشتن یک بارداری نرمال و طبیعی!

در ادامه متخصص زنان در شیراز بیان می کند که در صورتی که خانمی رحمش را درآورده باشد، یا به عبارتی هیسترکتومی کامل یا جزیی انجام داده باشد، می توان گفت صفر درصد شانس بارداری مثل یک بدن خانم معمولی را دارد. گرچه این موضوع می تواند با تولید تخمک این شانس را جابجا کند، و با اسپرم بارور شود. البته این جور موارد خیلی نادر از بارداری بعد از انجام هیسترکتومی “بارداری خارج از رحم” نامیده می شوند. یعنی تخمک به دیواره شکمی می چسبد، یا به دیگر ارگان هایی مثل مثانه، تخمدان یا حتی کبد. اگر جنین منبع خون مناسبی پیدا کند، فرصت رشد در هفته اول را پیدا می کند، حتی ممکن است در آینده هم رشد کند. این موقعیت می تواند تهدید کننده باشد، زیرا بارداری ممکن است از بین رفته و حتی باعث خونریزی های شدید شود که فقط با جراحی امکان متوقف کردنشان هست. تشخیص این نوع از باردار همیشه هم راحت نیست. درد شکم و خونریزی خانم ها را نزد متخصص زنان می کشاند، و آنجاست که تنها با جراحی می توان مادر را نجات داد.

بارداری در صورت انجام هیسترکتومی

خانم هایی هم هستند که به تجربه متخصص زنان در شیراز یک تخمدان یا لوله فالوپ شان را برداشته اند و رحم هنوز سرجایش می باشد. این خانم ها شانسی برای باردار شدن در آینده را دارند. تنها یک تخمدان و یک لوله فالوپ هم برای آزاد کردن و بارور کردن یک تخمک نیاز می باشد. این مدل از جراحی ها معمولا هیسترکتومی تلقی نمی شوند؛ بسیاری از خانم ها فکر می کنند برداشتن یک تخمدان یا لوله فالوپ ممکن است هیسترکتومی باشد.

برای خانم هایی که رحمشان را درآورده اند، یک راه برای باردار شدن می باشد. آن هم این است که فرد دیگری جای آن ها جنین را حمل کند. این موضوع تنها زمانی اتفاق می افتد که فرد جایگزین یک یا هردو تخمدان را داشته باشد. تخمک ها می توانند برداشته شوند، در خارج از بدن بارور شوند و جایگزین می تواند جنین را حمل کند.

برداشتن کل تخمدان ها و لوله های فالوپ :

زنانی که هم تخمدان ها و هم لوله های فالوپ را برمی دارند، ممکن است یا رحمشان را بردارند یا برندارند. زمانی که این جراحی انجام می شود، که به نام total hysterectomy شناخته شده است، هیچ شانسی برای بارداری نمی گذارد. گردنه رحم هم اغلب به همراه دیگر اعضای خانم ها برداشته می شود و قسمت فوقانی واژن با بخیه بسته می شود. در نتیجه این یائسگی با جراحی می باشد و هیچ راهی برای ورود اسپرم نمی باشد، و تخمک ها امکان بارور شدن ندارند.