وازکتومی چیست؟

عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی روی رابطه جنسی
عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی روی رابطه جنسی
خرداد ۱۴, ۱۳۹۶
درمان سرطان و باروری
درمان سرطان و باروری
خرداد ۲۸, ۱۳۹۶

وازکتومی چیست؟

وازکتومی چیست؟

وازکتومی چیست؟

وازکتومی یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری می باشد. به توصیه وازکتومی از انتقال اسپرم زمان انزال مرد جلوگیری می کند.

در طی وازکتومی مجرای دفران از هر یک از بیضه ها بسته می شود، یا برش زده می شود یا اینکه مهر و موم می شود. از ترکیب اسپرم با مایع منی که از آلت تناسلی خارج می شود، جلوگیری می کند. همانطور که جراح و متخصص زنان در شیراز اشاره می کند، یک تخمک نمی تواند بارور شود، آن هم زمانی که هیچ اسپرمی در مایع منی نمی باشد. بیضه ها همچنان به تولید اسپرم می پردازند، اما توسط بدن بازجذب می شوند. (همچنین برای اسپرم هایی که بعد از مدتی با انزال آزاد نمی شوند، تفاق می افتد، صرف نظر از اینکه آیا وازکتومی داشته اید یا خیر). به خاطر لوله هایی که بسته شده اند، و یا پروستات، هنوز هم مقداری از مایع منی در انزال انتقال داده می شود.

به توصیه جراح و متخصص زنان در شیراز , معمولا بعد از وازکتومی برای اسپرم های باقی مانده چندین هفته طول می کشد تا انتقال یابند یا بازجذب شوند. باید از متد دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنیدتا زمانی که یک نمونه از مایع منی آزمایش شود تا نشان داده شود که مقدار اسپرم صفر است. در غیر این صورت، هنوز هم خانم می تواند باردار شود.

وازکتومی چیست؟

پروسه انجام وازکتومی به گفته جراح و متخصص زنان در شیراز :

  • بیضه و کیسه بیضه با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می شوند و یا تراشیده می شوند.
  • شاید هم یک داروی خوراکی داده شود تا اضطراب را کاهش داده و شما را خواب آلود کند. اگر این دارو را مصرف می کنید، شاید چیز زیادی از پروسه آن به یاد نیاورید.
  • هر واز دفران با دست قرار داده می شود.
  • پزشک یک یا دو دهانه کوچک در کیسه بیضه ایجاد می کند. در طی باز کردن، دو لوله های واز دفران بریده می شوند. انتهای دو واز دفران بسته می شوند، یا بخیه می شوند. الکتروکتر ممکن است برای بستن انتهای آن با گرما انجام شود. بافت زخم بعد از جراحی به لوله ها کمک می کند تا بسته بمانند.
  • مجرای واز دفران سپس داخل کیسه بیضه جایگزین می شود و پوست به همراه بخیه بسته می شود تا براحتی باز نشود.

جراحی حدودا ۲۰ الی ۳۰ دقیقه طول می کشد و می تواند در مطب یا کلینیک انجام شود. شاید هم توسط یک پزشک خانوادگی، یا اورولوژیست یا جراح عمومی انجام شود.

منبع : http://www.webmd.com

مطالب مرتبط :

بهترین روش کنترل بارداری برای دیسمنوره چیست؟

قبل از باردار شدن این توصیه ها را جدی بگیرید

آیا مشکلات رحم و تخمدان بعد از ازدواج حل می شود؟