آیا جنین صدای مادر را می شنود؟

علائم افسردگی در دوران یائسگی
یائسگی باعث افسردگی می شود؟
تیر ۳۱, ۱۳۹۷
ویروس HPV در مقایسه با ویروس HSV
ویروس HPV و هرپس ژنیتال چه تفاوتی با همدیگر دارند؟
مرداد ۱۴, ۱۳۹۷

آیا جنین صدای مادر را می شنود؟

شنیدن جنین در بارداری

شنیدن جنین در بارداری

حس شنوایی کودک در بارداری واقعیت دارد؟

همانطور که بارداری پیش می رود، بسیاری از خانم ها با جنین شان در شکم شان صحبت می کنند. برخی از مادران هم حتی لالایی می خوانند یا داستان تعریف می کنند. دیگران هم برای رشد مغزی کودکشان، موسیقی کلاسیک پخش می کنند. بسیاری از والدین شان هم سعی می کنند که با جنین ارتباط برقرار کنند.

اما جراح و متخصص زنان در شیراز جواب خوشحال کننده ای در برابر سولات شما درباره شنیدن صدایتان دارد، یا هر صدایی که از بیرون از بدن می آید. و اینکه چه اتفاقاتی منجر به رشد شنیدن کودک در دوران نوزادی و دوران کودکی اش می شود؟

چطور حس شنوایی جنین پیشرفت می کند؟

شکل اولیه پیشرفت جنین از چشم ها و گوش (یا حس شنوایی و بینایی) شروع می شود. زمانی که سلول های در حال رشد داخل امبریو خودشان تنظیم می شوند و تشکیل چهره، بینی، مغز، گوش ها و چشم ها را می دهند.

حس شنوایی جنین در بارداری

با گذشت ۹ هفته، ضعف های کوچکی هم در گردن نوزاد دیده می شود، به همان صورت به هر شکلی یا از خارج یا داخل رشد می کنند. در نهایت، این شعف ها به سمت جلو حرکت می کنند و رشد می کنند تا جایی که می توان گوش های جنین را تشخیص داد.

به اندازه حدودا ۱۸ هفته از بارداری، جنین اولین صداها را می شوند. در هفته ۲۴ام، آن گوش های کوچک در حال رشدی سریع هستند. جنین حساس به صداست. و حتی با گذشت هفته ها می تواند پیشرفت کند.

صداهای محدود شده ای که کودک از اطرافش در زمان بارداری می شنود، صداهایی که حتی به آن ها شاید توجهی نشود. این ها صداهای بدن هستند؛ از جمله ضربان قلب، راه هوایی و خروجی ریه ها، و صداهای شکم. حتی این صداها می توانند صدای جریان خون از بند ناف باشند.

آیا جنین صدای مادر را تشخیص می دهد؟

همانطور که جنین رشد می کند، صداهای بیشتری قابل شنیدن می باشند و حس شنوایی جنین به او کمک می کند.

تقریبا هفته ۲۵ یا ۲۶ام، جنین در رحم مادر به صداها و سروصداها واکنش نشان می دهد. با چیزهایی که از رحم ضبط می شوند، نشان می دهند که این صداهای خارج از رحم تقریبا تا نیمی بی صدا هستند.

به خاطر اینکه در رحم هیچ هوای آزادی نمی باشد. جنین با مایع امنیوتیک محاصره شده و در لایه هایی از بدن قرار گرفته است. به این معنا که همه صداهایی که از خارج می آیند، به صورت خیلی آرام می باشند.

حس شونایی جنین در شکم مادر

مهمترین صدایی که کودک در رحم مادر می شوند، صدای شماست. در سه ماهه سوم بارداری، کودک می تواند تشخیص دهد. چیزی که جراح و متخصص زنان در شیراز بیان می کند. آن ها می توانند با افزایش ضربان قلب پاسخ دهند، که البته با صحبت کردن بیشتر می توانند هشدار دهند.

برای رشد کودک می توان موزیک پخش کرد؟

همانطور که برای موسیقی کلاسیک هیچ شواهدی نیست که آی کیو کودک را افزایش می دهد، با این حال با پخش موزیک هیچ آسیبی به کودک نمی رسد. در واقع، می توان با صداهای طبیعی در زندگی روزمره در دوران بارداری ادامه داد.

البته حواستان باشد که قرار گرفتن در معرض سرو صداهای بلند می تواند در کاهش شنوایی جنین تاثیرگذار باشد. اگر بیشتر وقتتان در محیط های پر سرو صدا می گذرد، بهتر است تغییراتی در دوران بارداری تان بدهید که در امان باشید. بخاطر اینکه اتفاقات پرسر و صدا نباید برایتان مشکلی ایجاد کند.