عمل تنگ کردن واژن
عمل تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی چیست ؟
شهریور ۹, ۱۳۹۵
IUI,آی یو آی
آی یو آی ( IUI ) چیست ؟
شهریور ۹, ۱۳۹۵

تست سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر

خارج کردن رحم

خارج کردن رحم

تست سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر

چرا در سنین باروری باید مرتباً تست سرطان یا پاپ اسمیر انجام شود؟

به گفته متخصص زنان در شیراز، تست سرطان رحم بسیار توصیه می شود.

متخصص زنان در شیراز می گوید که سرطان دهانه رحم حدود ۵۰ سال پیش اولین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای پیشرفته بوده است. اما میزان مرگ و میر ناشی از آن اکنون به دو سوم تقلیل پیدا کرده است. و در حال حاضر هشتمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان است. ( شایع ترین سرطان ها در زنان به ترتیب عبارتند از : ریه ، پستان ، روده بزرگ ،لوزالمعده ، تخمدان ،غده لنفاوی و خون) علت چنین کاهشی در مرگ و میر، تشخیص زودرس و بموقع بیماری است.  بسیاری این را مدیون آزمایش سلول شناسی به روش پاپانیکولا یعنی پاپ اسمیر می دانند.

علت سرطان دهانه رحم چیست ؟

از دسته سرطان هاییست که علت آن نسبتاً شناخته شده است. ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV ) از علل اساسی آن است. این ویروس امروزه به عنوان یک عامل قطعی سرطان شناخته شده است. این ویروس انواع کم خطر و پرخطر دارد. نوع کم خطر آن اغلب باعث زگیل تناسلی می شود و نوع پرخطر بیشتر تبدیل به سرطان می گردد. البته وجود این ویروس شرط لازم است اما کافی نیست. هر خانمی در طول زندگی خود ۷۹% احتمال ابتلا به این ویروس را دارد. تقریبا حدود ۹۰% این عفونت ها خود به خود بهبود می یابند.

تست سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر

تشخیص سرطان دهانه رحم چگونه صورت می گیرد ؟

امروزه خانم ها با مراجعه به پزشک متخصص زنان می توانند به راحتی آزمایش پاپ اسمیر و تست سرطان دهانه رحم بدهند . وسایل مختلفی برای نمونه برداری وجود دارد . این نمونه برداری خیلی راحت و بدون درد و بدون بیهوشی در مطب صورت می گیرد. سپس نمونه سلول های دهانه رحم با وسیله چوبی یا پلاستیکی روی لام شیشه ای کشیده شده و ثابت میگردد. سپس برای رنگ آمیزی و بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه ارسال می گردد. متخصص پاتولوژی یا سلول شناس آن را بررسی می کند. در این بررسی ها تغییرات قبل از بدخیمی ، علائم عفونت با ویروس پاپیلوما و تغییرات بدخیمی واضح و پیش رفته دهانه رحم دیده می شود .

علاوه بر آن عفونت های دهانه رحم و واژن ( مهبل ) مثل کاندیدا ، تریکومونا ، کوکوباسیل و … نیز خود را نشان می دهند . گاهی نیز علائم بدخیمی در سایر قسمت های تناسلی زنان مثل رحم ، واژن و لوله ها هم مشخص می شود اما این آزمایش روش مناسبی برای غربالگری این بدخیمی ها نیست و فقط به طور اتفاقی این بیماریها را ممکن است نمایان کند . علاوه بر این با این آزمایش می توان وضعیت هورمونی بدن را هم در شرایط خاصی بررسی کرد . برای بررسی ابتدا باید نمونه مناسب باشد . تعداد کافی ( ۸تا ۱۲ هزار سلول ) ازاین ناحیه باید در اسلاید دیده شود . خون ، مواد زاید و سلولهای التهابی نباید روی لام را گرفته باشند ، لام باید سالم و نشکسته باشد .و البته روش جدید انجام پاپ اسمیر یعنی پاپ اسمیر بر پایه مایع  liquid base توسط بنده بیشتر توصیه می شود .