مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی لابیاپلاستی
آذر ۳۰, ۱۴۰۱
پارگی رحم
دی ۴, ۱۴۰۱

خونریزی پس از رابطه جنسی را جدی بگیرید

یکی از مشکلات بانوان که باعث نگرانی آنها و مراجعه به متخصص زنان می شود ، لکه بینی یا خونریزی بعد از رایطه جنسی است . مسأله خونریزی در رابطه زناشویی علل مختلفی دارد و در همه سنین از جمله دوران باروری ، دوران یائسگی و دوران بارداری ممکن است رخ دهد .

نکته قابل توجه این است که بانوان عزیز بایستی این مسأله را جدی گرفته و جهت بررسی به یکی از بهترین پزشکان متخصص زنان مراجعه کنند.

علل خونریزی حین رابطه جنسی :

همانطورکه گفته شد خونریزی پس از رابطه جنسی علل مختلفی دارد که هر کدام در جای خود حائز اهمیت بوده و باید بررسی شوند:

عفونت واژن و دهانه رحم :

انواع عفونت های واژن ( واژینیت ) مخصوصا عفونت قارچی و زخم دهانه رحم که باعث حساسیت و التهاب مخاط واژن و سرویکس می شوند می توانند درهنگام رابطه زناشویی باعث ایجاد لکه بینی و یا خونریزی شوند. عفونت لگن و برخی عفونتهای منتقله ازطریق رابطه جنسی نیز باعث لکه بینی حین رابطه جنسی می شوند.

خشکی واژن :

خشکی واژن ( آتروفی یا واژینیت آتروفیک ) ناشی از تغییرات هورمونی ( سطح پایین استروژن ) در زنان یائسه است. اما مسأله خشکی واژن تنها مربوط به دوران یائسگی نیست ، بلکه در دوران شیردهی و یا هر زمان که میل جنسی و در نتیجه ترشحات طبیعی واژن کاهش یابد ممکن است خونریزی پس از رابطه جنسی ایجاد شود. همچنین زایمان ، جراحی برداشتن تخمدان ، شیمی درمانی ، پرتو درمانی ناحیه تناسلی ، یائسگی زودرس ، استفاده بی رویه از ژل ها ی بهداشتی و شوینده های مخصوص واژن ، کلر موجود در آب استخرها و مصرف برخی داروها و نیز بیماریهای پوستی مثل سندرم شوگرن نیز عامل خشکی واژن و خونریزی پس از رابطه هستند.

پولیپ رحم :

پولیپ هایی که در دهانه رحم بوجود می آیند بیشتر باعث خونریزی پس از رابطه جنسی می شوند اما پولیپ های داخل حفره رحم نیز باعث این مشکل می شوند.

سرطان رحم :

یکی از علایم سرطان رحم ، خونریزی غیر طبیعی رحم و از جمله خونریزی بعد از رایطه جنسی است . گرچه سرطان رحم معمولا در سنین بالای ۴۰ سال بیشتر دیده می شود اما در سنین پایین تر هم باید آن را با احتمال کمتر مد نظر داشت. خونریزی پس از رابطه زناشویی از علایم شایع سرطان واژن و سرویکس ( دهانه رحم ) هم می باشد.

آسیب به مخاط واژن :

علاوه بر اینها اصطکاک شدید و روابط جنسی همراه با خشونت ممکن است باعث پارگی در ناحیه واژن شود. گاهی شدت پارگی و خونریزی انقدر زیاد است که لازم است جراح زنان بصورت اورژانسی ترمیم واژن را در اتاق عمل و زیر بیهوشی انجام دهد .

خونریزی در اولین رابطه جنسی :

خونریزی پس از برقراری اولین رابطه جنسی بدلیل اسیب هایمن تا حد زیادی قابل پیش بینی و حتی در بعضی فرهنگ ها نشانه سلامت فرد ( ؟ ) در نظر گرفته می شود. البته عدم وقوع خونریزی خلاف آن را اثبات نمی کند. در صورتی که خونریزی کم بوده و قطع شود طبیعی در نظر گرفته می شود .اما اگر میزان خونریزی نسبتا زیاد و ادامه دار باشد حتما باید در اسرع وقت به جراح زنان مراجعه شود.

خونریزی بعد از رابطه جنسی در دوران بارداری :

اینکه آیا خونریزی حین رابطه جنسی در بارداری خطرناک است یا نه و چه دلایلی می تواند داشته باشد نیاز به توضیح مفصل تری دارد که در مقاله جداگانه ای به آن خواهیم پرداخت.

تشخیص علل خونریزی حین رابطه جنسی :

پس از مراجعه به متخصص زنان ، با توجه به شرح حال و معاینه واژن ، آزمایشات لازم درخواست خواهد شد:

  • معاینه واژن و دهانه رحم با اسپکولوم
  • پاپ اسمیر
  • سونوگرافی واژینال

درمان خونریزی حین رابطه جنسی :

اگر شما بانوی گرامی در حین رابطه جنسی دچار خونریزی و یا لکه بینی شده اید لازم است در اسرع وقت به بهترین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. درمان مناسب بر اساس علت خونریزی و بر پایه تشخیص مناسب انجام خواهد شد. در صورت وجود عفونت ، با درمان عفونت واژن و زخم دهانه رحم ، مشکل برطرف خواهد شد. درمان پولیپ رحم را می توان با هیستروسکوپی انجام داد که در رفع مشکل خونریزی بسیار پر کاربرد و ارزشمند است .

کاهش میل جنسی نیز که باعث لکه بینی حین رابطه زناشویی می شوند با درمان مناسب بهبود می یابد. خشکی واژن با مصرف انواع ژل های واژینال و نیز انواع روشهای جوانسازی واژن و کربوکسی تراپی که باعث رطوبت و شادابی بافت واژن می شوند برطرف می شوند. استفاده از ژل های روان کننده نیز گاهی در این زمینه می تواند کاربرد داشته باشد.