دیسمنوره چیست؟

غربالگری یک امر ضروری به گفته جراح و متخصص زنان در شیراز
غربالگری یک امر ضروری برای هر خانم!
دی ۲۳, ۱۳۹۵
درمان عفونت واژن به توصیه جراح و متخصص زنان در شیراز
درمان های خانگی عفونت واژن
دی ۳۰, ۱۳۹۵

دیسمنوره چیست؟

دیسمنوره طبق نظر متخصص زنان در شیراز چیست

دیسمنوره طبق نظر متخصص زنان در شیراز چیست

به گفته متخصص زنان در شیراز دردهای شدیدی که به همراه قاعدگی می باشد را دیسمنوره می نامند.

دیسمنوره چگونه است؟

نظر متخصص زنان در شیراز اینست که دیسمنوره اکثرا تحت عنوان اختلالات قاعدگی گزارش شده است. بیشتر از یک دوم خانم هایی که درد دارند، معمولا یکی دو روز اول در هر ماه هست.

اما دیسمنوره چند نوع می باشد؟

طبق گفته متخصص زنان در شیراز دونوع هستند. یکی به نام دیسمنوره اولیه و ثانویه. در نوع اولیه درد های معمول قاعدگی می باشد، اما ثانویه گرفتگی های قاعدگی می دانند.

چیزی که باعث می شود چنین دردهای شدید در قاعدگی داشته باشید، نظر متخصص زنان در شیراز بر اینست که معمولا توسط مواد شیمیایی طبیعی به نام پروستاگلاندین ها می باشد. پروستاگلاندین ها در پوشش رحمی می باشند. اما اینکه چه چیزی باعث دردهای اولیه می شود، معمولا درست قبل از قاعدگی شروع می شود. به خاطر اینکه سطح پروستاگلاندین در پوشش رحمی افزایش می یابد. در روز اول دوره قاعدگی سطح آن بالا می باشد. همینطور که قاعدگی ادامه می یابد، سطح پوشش داخلی رحم نیز ریزش دارد.

دیسمنوره طبق نظر متخصص زنان در شیراز چیست

درد معمولا زمانی که سطح پروستاگلاندین کم می شود، کاهش می یابد. اغلب دیسمنوره اولیه زودتر در دختران شروع می شود بعد از اینکه دوره قاعدگی دارند. در بسیاری از زن ها با نوع اولیه، درد قاعدگی به نسبت اینکه سنشان بالا می رود کمتر می شود. این نوع بعد از به دنیا آوردن یک بچه می تواند بهبود یابد.

اما نوع دوم این شرح است که بخاطر اختلالی که در سیستم تناسلی ایجاد می شود به وجود می آید. ممکن است دیرتر از نوع اولیه در زندگی تان اتفاق بیفتد. درد ناشی از آن در طی زمان بدتر می شود، به جای اینکه بهتر شود.

سوال اینجاست که چه اتفاقاتی طی نوع ثانویه در طی دوره قاعدگی می افتد؟

دردی که در نوع ثانویه می باشد اغلب بیشتر از گرفتگی های عضله ای است. مثلا ممکن است چند روز قبل از پریود آغاز شود. این درد در دوره قاعدگی بدتر می شود و ادامه دارد و ممکن است بعد از تمام دوره قاعدگی از بین برود.

چه اختلالاتی می تواند منجر به نوع ثانویه شود؟

برخی شرایط چنین مساله را به وجود می آورند. مثل آندومتریوز، در این شرایط بافت از دیواره رحم در خارج از دیده می شود. مثلا در تخمدان، فالوپ ها، و لوله ها یا در پشت رحم و مثانه. خونریزی هم می تواند علت درد باشد، خصوصا در دوران قاعدگی. بافت اسکار adhesions نامیده می شود که ممکن است در داخل لگن چنین خونریزی اتفاق بیفتد. Adhesions حتی ممکن است باعث چسبندگی یکسری ارگان ها شود، که در نتیجه باعث درد می شود.

آندمیوز :بافتی که به صورت طبیعی از رحم شروع می شود و در دیواره عضلانی رحم رشد می کند.

فیبروئید ها : فیبروئیدها به صورت رشدیافته هستند و در خارج، داخل، یا دیواره های رحم می باشند. فیبروئیدها واقع در دیواره رحم می باشند که مسبب درد می باشد.

منبع : https://www.acog.org

مطالب مرتبط :

متخصص زنان در شیراز درباره بیماری های رحمی زنان چه می گوید؟

بی نظمی عادت ماهانه