درمان سرطان دهانه رحم با هیسترکتومی؟!

کنترل بارداری برای دیسمنوره
چرا زنان قبل از پریود افسردگی می گیرند؟
مرداد ۲۲, ۱۳۹۶
نشانه های سینه فیبروکیستیک
منظور از سینه فیبروکیستیک چیست؟
شهریور ۱۲, ۱۳۹۶

درمان سرطان دهانه رحم با هیسترکتومی؟!

درمان خارش واژن

درمان خارش واژن

درمان سرطان دهانه رحم و هر بیماری دیگری به نظر پزشک بستگی دارد. در واقع به نظر جراح و متخصص زنان در شیراز با توجه به آزمایشات، موقعیت سرطان، میزان گسترش سرطان و سن و سلامت عمومی بیمار نوع درمان تعیین می شود. حتی اینکه به گفته جراح و متخصص زنان در شیراز ، اینکه آیا مایل به بچه دار شدن هستید یا خیر به نظر پزشک برمی گردد.

شایع ترین درمان برای سرطان دهانه رحم جراحی یا ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی می باشد. جراحی هم به خانم هایی توصیه می شود که تومورهای کوچکی دارند که منتهی به رحم می شوند. نوع عمل نیز به این بستگی دارد که سرطان در دهانه رحم چقدر پیشرفت کرده است.

هیسترکتومی :

به گفته جراح و متخصص زنان در شیراز با هیسترکتومی رحم و بخش هایی از سیستم تولید مثل از بدن حذف می شوند. دو نوع اصلی از هیسترکتومی می باشد که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

سرطان دهانه رحم

هیسترکتومی کلی :

در این روش رحم و لوله های رحمی همه برداشته می شوند. این کار را نیز با روش لاپاروسکوپی یا جراحی باز (لاپاراتومی) می توان انجام داد. در رابطه با انتخاب نوع جراحی، پزشک بیمار را راهنمایی می کند.

هیسترکتومی رادیکال :

رحم، گردن رحم، بافت نرم اطراف گردن رحم و حدود ۲ سانتی متر از بالای واژن برداشته می شوند. این جراحی ممکن است باعث آسیب های عصبی شود که می توانند روی عملکرد روده یا مثانه تاثیر بگذارند. شاید بالای یک هفته طول بکشد که فرد در بیمارستان بستری باشد، که بسته به نوع جراحی می باشد که انجام داده اید.

بسته به اینکه سرطان تا چه حدی گسترش پیدا کرده است، ممکن است نیاز به سالپینگواوفورکتومی دوطرفه شود. زمانیست که تخمدان ها و لوله های فالوپی حذف می شوند. ممکن است به صورت همزمان با هیسترکتومی انجام شود. برای برخی زنان، تخمدان ها سرجایشان می مانند و این امر به خاطر جلوگیری از یائسگی زودرس می باشد. زنانی که هیسترکتومی یا سالپینگواوفورکتومی را انجام داده اند، نابارور شده اند، به این معنی که دیگر به طور طبیعی بچه دار نمی شوند.

تراکلکتومی :

تراکلکتومی برداشتن رحم و بافت های اطراف آن می باشد. در این روش رحم سرجایش می ماند. در صورتی که روشی رایج نیست، اما ممکن است برای زنانی که در اولین مرحله سرطان می باشند(مثلا تومور کوچکتر از ۲ سانتی متر)، استفاده شود. همچنین برای آن هایی که مایل به داشتن بچه در آینده می باشند. عوارض جانبی تراکلکتومی بسیار شبیه به هیسترکتومی باشد، اما دیگر تجربه یائسگی ندارید. حتی ممکن است پریود شود و نیز قادر به باردار شدن هم باشید.

منبع : http://www.cancervic.org.au

مطالب مرتبط :

عامل اصلی مبارزه با سرطان تخمدان چیست؟

سرطان آندومتریال چیست؟

سرطان، عوارض جانبی جنسی به دنبال دارد!