نارسایی تخمدان چیست؟

پریودهای خفیف
پریودهای خفیف نشانه چیست؟
شهریور ۱۵, ۱۳۹۶
رابطه جنسی در دوران بارداری
آندومتریوز و بارداری
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶

نارسایی تخمدان چیست؟

نارسایی تخمدان

نارسایی تخمدان

نارسایی تخمدان که با نام POF هم می شناسند، در واقع از بین رفتن فعالیت نرمال تخمدان قبل از ۴۰ سالگی می باشد.

به گفته متخصص زنان در شیراز برخی فکر می کنند که POF یائسگی زودرس است. اما یائسگی پروسه طبیعی می باشد که بدن زن در طی پابه سن گذاشتنش سراغش می آید.

در دوران یائسگی بدن یک زن در طی سال ها، آرام آرام روبه متوقف شدن تخمک گذاری می رود. سطح استروژن و پروژسترون به طور طبیعی کم می شوند، به همین دلیل چرخه قاعدگی کم و کمتر می شود تا جایی که نهایتا متوقف می شود. سن یائسگی معمولا بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی می باشد. میانگین آن هم ۵۱ سالگی می باشد.

برخلاف یائسگی، POF یا نارسایی تخمدان همانطور که پزشک متخصص زنان در شیراز اشاره کرد، برای بدن هر زنی به طور طبیعی رخ نمی دهد. دلایل متفاوتی هست که یک زن تشخیص POF یا نارسایی تخمدان داده شود. در واقع دو دسته می شوند : اختلال فولیکول و تخریب فولیکول.

در طول زندگی یک زن، تخمدان ها حاوی هزاران فولیکول می باشند و این فولیکول ها شامل تخمک هستند. غده هیپوفیز در شروع قاعدگی FSH آزاد می کند و با ازاد شدن سیگنال های FSH فولیکول ها در تخمدان ها بارور می شوند. همانطور که فولیکول ها شروع به بارور شدن می کنند، سطح استروژن هم بالا می رود.

اگر فولیکول ها بارور نشوند، بدن به تولید FSH ادامه می دهد و سطح FSH همچنان بالا می ماند. در صورتی که عملکرد فولیکول طبیعی باشد، سطح استروژن بالا می رود، و غده هیپوفیز برای تولید هورمون LH تحریک می شود. هورمون LH به فولیکول ها برای باز شدن و آزاد کردن تخمک بارور سیگنال می فرستند. زمانی که بین غده هیپوفیز، تخمدان ها و فولیکول ها ارتباط عمیقی باشد، همه چیز به درستی پیش می رود و تخمک گذاری درست کار می کند.

نارسایی تخمدان

اختلال فولیکول :

زمانی رخ می دهد که فولیکول ها درست جواب نمی دهند. چند دلیل احتمالی هم دارد :

اختلالات Autoimmune : بیماری Autoimmune به ندرت رخ می دهد، اما در حال افزایش است. بیماری های Autoimmune در برخی موارد ممکن است به فولیکول ها آسیب زند. یا توسط بدن یک زن که آنتی بادی تولید می کند که به تخمدان ها حمله می کند و به نوبه خود می تواند به فولیکول ها آسیب برساند. پزشکان از چنین اتفاقی مطمئن نیستند، اما برخی می گویند که شاید به خاطر در معرض ویروس قرار گرفتن باشد. زمانی که فولیکول آسیب می بیند، طوی نمی کشد که دیگر استروژن تولید نمی کند. هورمون کلیدی که برای برقراری ارتباط با غده هیپوفیز نیاز می باشد.

استفاده آنزیم های سیستمیک ممکن است به اختلالات خود ایمنی یا Autoimmune کمک کند.

تخریب فولیکول : در این حالت فولیکول ها به FSH های آزاد شده واکنش کمی نشان می دهند. این فولیکول ها در بدن می مانند، فقط ارتباط ندارند. در صورتی که فولیکول ها بارور نباشند، تخمک گذاری متوقف می شود و چرخه قاعدگی به طور نامنظم یا کاملا متوقف می شود. وقتی این اتفاق می افتد، عضلات رحم و تخمدان شروع به پیر شدن می روند.

علل این عارضه :

  • سموم زیست محیطی که شامل آفت کش ها، سیگار، آلودگی هوا، و مواد شیمیایی
  • قرار گرفتن در معرض ویروس
  • نقص های کروموزومی، از جمله سندرم ترنر و سندرم X
  • اختلال ژنتیکی، که ممکن است در خانواده هم ارث برسد.
  • شیمی درمانی و پرتودرمانی که برخی از دلایل اصلی تخریب POF و فولیکول می باشند.

منبع : http://natural-fertility-info.com/

مطالب مرتبط :

کیست تخمدان بزرگترین مشکل این روزهای زنان!

درباره پیچ خوردن تخمدان چه می دانید؟