مادران ژلوفن و استامینوفن در بارداری نخورند!

سقط جنین بدون خونریزی
آیا سقط جنین بدون خونریزی هم می شود؟
شهریور ۴, ۱۳۹۷
علت ایجاد کیست تخمدان چیست؟ | نظر متخصص زنان در شیراز
کیست تخمدان بزرگترین مشکل این روزهای زنان!
شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

مادران ژلوفن و استامینوفن در بارداری نخورند!

ممنوعیت ژلوفن و استامینوفن در بارداری

ممنوعیت ژلوفن و استامینوفن در بارداری

استامینوفن و ژلوفن در بارداری ممنوع!!!

استامینوفن و ژلوفن چرا در زمان بارداری منع مصرفند و ضرر دارند؟! نظر بهترین متخصص زنان در شیراز درباره مسکن هایی که در دوران بارداری مصرف می شود!

مادران باردار باید حواسشان باشد که در دوران بارداری حتی فکر مصرف داروهای مسکن به سرشان نزند. آیا مادران می دانند با مصرف این قرص ها چه آسیبی به جنینشان می زنند؟مضرات استفاده از ژلوفن یا استامینوفن در بارداری چیست؟

به گفته بهترین متخصص زنان در شیراز داروها را بر اساس عارضه هایی که دارد تقسیم بندی می کنیم:

۱.گروه A و B بی خطر

۲.گروه C ضرورت و صلاح پزشک با احتیاط

۳.گروه D تنها در زمان ضرورت قابل مصرف می باشند و احتمال بروز عوارض آن نیز می باشد.

۴.گروه x منع مصرف به طور مطلق می باشند.

با مصرف استامینوفن ممکن است جنین مبتلا به اوتیسم شود.

استامینوفن در گروه B قرار دارد و می تواند احتمال ابتلای نوزاد به اوتیسم و پیش فعالی را افزایش دهد. حتی ساده ترین داروها هم می توانند اثرات بدی داشته باشند.

نظر بهترین متخصص زنان در شیراز درباره مسکن ها

  • با مصرف مسکن ها فقط عارضه قلبی برای جین ایجاد می کنید.

مصرف داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن، ایندومتاسین و سلکسیب در سه ماهه سوم بارداری بسیار خطرناک است. همچنین باعث کاهش حجم مایع دور جنین و نیز مشکلات قلبی عروقی می شود.

  • آسپرین هم اگر طولانی مدت استفاده شود، با مقادیر بالا، در گروه D قرار می گیرد. داروهایی همانند لوزارتان و کاپتوپریل نیز برای کنترل فشار خون مصرف می شوند. اما در بارداری منع مصرف می باشند و برای کنترل فشار خو ن نیز باید این داروها را با داروهای بی خطرتر جایگزین کرد.
  • با تتراسایکیلین کاهش رشد استخوانی جنین اتفاق می افتد.
  • بین آنتی بیوتیک ها پنی سیلین، اریترومایسین، سفالوسپورین ها(مانند سفالکسین و سفیکسیم) و نیتروفورانتوئین کاملا بی خطر می باشند. اما تتراسایکیلین ها به خاطر آسیب های کبدی که به خانم های باردار می زنند، نیز ۴۰ درصد کاهش رشد استخوانی جنین را نیز به همراه خواهند داشت. به همین دلیل منع مصرف می باشند.
  • ایزوترتینوئین ها هم پیش از بارداری ممنوع می باشند. برای درمان آکنه می باشند. بعد از قطع مصرف این دارو باید تا یک ماه از باردار شدن خودداری کرد.
  • از دست زدن به فیناستراید جلوگیری کنید. به ویژه اگر شکسته باشد. حال چه برسد به خوردن آن که منع مصرف در بارداری می باشد.