علت لکه بینی در بارداری چیست؟

ورزش کردن بعد از لابیاپلاستی
آیا بعد از لابیاپلاستی می توان ورزش کرد؟
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷
مزایای زایمان طبیعی
از مزایای زایمان طبیعی بدانید!
خرداد ۱۳, ۱۳۹۷

علت لکه بینی در بارداری چیست؟

لکه بینی در دوران بارداری

لکه بینی در دوران بارداری

لکه بینی از جمله نگرانی های مشترکی می باشد که زنان باردار با آن روبرو می شوند. به گفته بهترین جراح و متخصص زنان در شیراز تقریبا ۲۰درصد از زنان گزارش شده اند که تجربه لکه بینی در طی ۱۲ هفته اول بارداری شان داشته اند. خونریزی که در دوره بارداری رخ می دهد معمولا خفیف تر از دوره ای قاعدگی می باشد. همچنین، رنگ آن اغلب متفاوت است و از صورتی به سمت قرمز و قهوه ای مایل می باشد.

با این حال جای نگرانی نیست و نباید بترسید. این امید را بهترین متخصص زنان در شیراز یاداور می شود که اکثر زنانی که تجربه لکه بینی در زمان بارداری را دارند، معمولا جنین و بارداری سالمی دارند.

لکه بینی در بارداری در مقایسه با خونریزی :

خونریزی از واژن در دوره بارداری، منظور هرگونه ترشح خون از واژن می باشد. این عارضه می تواند در هر زمانی از بارداری رخ دهد (زمانی تخمک بارور می شود) تا بارداری تمام شود. خونریزی خفیف، یا لکه بینی، در زمان بارداری شایع می باشد، خصوصا در سه ماهه اول بارداری. معمولا، این علت اصلی برای نگرانی نیست. معمولا اینطور به نظر می رسد که لکه بینی به این صورت است که چند قطره خون هرچند وقت یک بار در لباس زیر دیده شود، یا اینکه زمان پاک کردن خود دستمال مقدار خونی شود. البته این مقدار خون آنقدر زیاد نیست.

خونریزی منظور جریان خونریزی سنگین می باشد. با خونریزی، نیاز به پد یا نوار گذاشتن می باشد تا از نجس شدن و خیس شدن لباس های دیگر خودداری شود. چه خونریزی داشته باشید چه لکه بینی، بهتر است با پزشک مربوطه تماس گرفته شود و درباره شرایطی که دارید گفته شود.

لکه بینی در دوران بارداری

علل لکه بینی در دوره بارداری چه می باشد؟

این خونریزی های احتمالی، دلیل شایع لکه بینی در دوران بارداری می باشند. این خونریزی ها زمانی که تخمک بارور می شود، رخ می دهند و به خط رحم می چسبند. معمولا هم طی چند روز به صورت خونریزی های خفیف و سبک دیده می شوند. این لکه بینی اغلب قبل از اینکه یک زن بداند باردار است رخ می دهد و معمولا هم به عنوان یک دوره پریود اشتباه گرفته می شود. خونریزی که بعد از روز موعد قاعدگی اتفاق می افتد، معمولا دیر به نظر می رسد که خونریزی باردار باشد. البته احتمال زیاد آن هم می رود که مربوط به بارداری باشد.

دیگر دلیل شایع لکه بینی، پولیپ رحمی می باشد (غده هایی که در رحم رشد می کنند)، که به احتمال زیاد به خونریزی زمان بارداری مربوط می باشد و به خاطر سطح بالای استروژن می باشد. این عارضه به خاطر این رخ می دهد که عروق خونی بسیاری در بافت اطراف گردن رحم در بارداری افزایش یافته باشند. در نتیجه تماس با این ناحیه (از طریق مقاربت جنسی یا معاینه زنان) می تواند منجر به خونریزی شود.

حتی بدون وجود پولیپ گردن رحم، چیزهایی می باشد که ممکن است باعث لکه بینی در چند روز پس از این موارد باشد :

  • مقاربت جنسی
  • معاینه زنان، مثل سونوگرافی واژن
  • بلند کردن وسیله های سنگین، یا ورزش های سنگین