از مزایای زایمان طبیعی بدانید!

لکه بینی در دوران بارداری
علت لکه بینی در بارداری چیست؟
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷
علت دردهای ناگهانی بارداری
علت دردهای دوران بارداری چیست؟
خرداد ۲۰, ۱۳۹۷

از مزایای زایمان طبیعی بدانید!

مزایای زایمان طبیعی

مزایای زایمان طبیعی

زایمان طبیعی یک پروسه بیولوژیک طبیعی می باشد که به عنوان یک رویداد پزشکی قلمداد می شود.

زایمان طبیعی یک انتخاب فوق العاده می باشد که می تواند مزایای جذابی در این زمینه داشته باشد که تعجب شما را برمی انگیزد.

مزایای زایمان طبیعی چیست ؟

۱ : آزادی در زمان زایمان

زایمان طبیعی این اجازه را می دهد که آزادانه حرکت کنید، و برای زایمان نوزادتان آماده شوید. در واقع حرکت کردن به داشتن یک زایمان راحت تر به شما کمک می کند، و حتی سریعتر هم می کند. زنانی که پیاده روی می کنند و در زمان زایمان جایشان را عوض می کنند، حس کنترل بهتری نسبت به این موضوع دارند. حتی بعد از زایمان می توانند راحت بخورند و بنوشند، زیرا زایمان طبیعی راحت تر انجام شده است. خانومی که به خوبی آبرسانی شده باشد، بدن قوی تری برای زایمان دارد.

۲ : از مداخلات آبشاری پرهیز شود

هر مداخله غیر ضروری پتانسیل این را دارد که منجر به مداخلات بیشتری شود، از جمله C – Section. به عنوان مثال اگر اپیدورال استفاده شود، درد زایمان احتمال کمتر می شود. به همین ترتیب، اگر درد زایمان بیشتر شود، و به نوزاد فشار وارد شود، و نوزاد آماده متولد شدن نباشد، آن موقع اکسیتوسین طبیعی تولید می شود تا انقباضات شروع شود. در ضمن برای ادامه انقباضات نیاز به Pitocin می باشد.

پیتوسین پتانسیل این را دارد که انقباضات مکرر و فشار های متعدد را وارد کند تا اجازه استراحت به مادر و جنین ندهد، که می تواند باعث کاهش اکسیژن رسیدن به جنین شود.

مزایای زایمان طبیعی

۳ : از سزارین پرهیز کنید

زایمان طبیعی خطر زایمان به روش سزارین را کاهش می دهد. به همین سادگی که زایمان طبیعی خطر سزارین را از ۳۰درصد به ۵ درصد کاهش داده است.

۴ : زایمان راحت تر با زمان کوتاه تر

در زایمان طبیعی، اکسیتوسین به رحم سیگنال می فرستد تا انقاباضات رحم را شروع کند، سپس به مغز سیگنال می دهد تا اندورفین بفرستد، یک مسکن طبیعی. همچنین به مغز سیگنال فرستاده می شود تا فرستادن اکسیتوسین قطع نشود، آن هم در فاز فشار که به اوج خود می رسد.

اپیدورال با آبشاری طبیعی از هورمون های زایمان روبرو می شود و زایمان را به طور چشمگیری کند می کند. اغلب اوقات پیتوسین برای فشار به درد زایمان و روند آن توصیه می شود.

زمانی که اپیدورال استفاده می شود، پایین بدن حس نمی شود، پس تغییری در موقعیت ها حتی در صورتی که مفید هم باشد، ایجاد نمی کند. همچنین اگر انقباضات را حس نمی کنید، نمی توانید در موقع درست آن فشار بیاورید تا به نوزاد کمک شود تا بیرون بیاید، در نتیجه زایمان سخت تر می شود.

۵ : زایمانی ایمن

استفاده از اپیدورال می تواند منجر به کاهش ناگهانی فشار خون شود که به این معناست که پمپاژ خون غنی از اکسیژن به نوزاد کم می باشد. در نتیجه نوزاد فشار وارد می شود و c – section  توصیه می شود.

بعد از اپیدورال، نوزاد کمتر هشدار داده می شود و کمتر هم خودش را نشان می دهد یا کمتر تکان می خورد. تقریبا تا یک ماه بعد از زایمان ادامه دارد. نوزاد و جفتش به او کمک می کنند که سموم را از بین ببرد، در حالی که در رحم می باشند. با این وجود، نوزاد که متولد می شود، کبدش نیاز دارد تا این کار را تنهایی انجام دهد، به این معنا که گاها طول می کشد تا نوزاد بتواند از دست آن سموم در بدنش راحت شود.

داروهای ضد افسردگی و مواد مخدر می توانند عوارض جانبی اضافه روی نوزاد داشته باشند :

  • فشار سیستم عصبی مرکزی
  • فشار تنفسی
  • آسیب های زودرس در پی شیردهی
  • تغییر رفتارهای عصبی
  • کاهش توانایی در تنظیم دمای بدن