علت دردهای دوران بارداری چیست؟

مزایای زایمان طبیعی
از مزایای زایمان طبیعی بدانید!
خرداد ۱۳, ۱۳۹۷
سن بارداری زنان
آیا سن در باروری زنان موثر است؟
خرداد ۲۱, ۱۳۹۷

علت دردهای دوران بارداری چیست؟

علت دردهای ناگهانی بارداری

علت دردهای ناگهانی بارداری

علل دردهای شکمی در دوران بارداری :

آیا داشتن دردهای ناگهانی در بارداری طبیعیست؟ سوالی که خانم های باردار از پزشک شان دارند. در دوران بارداری، بدن تحت تاثیر تغییراتی می باشد که روی زندگی ش نیز تاثیر می گذارد. اضافه وزن مادر به همراه رشد جنین یکی از این تغییرات می باشد. در حالی که چنین چیزی طبیعی می باشد و نیز ضروری. البته ناراحتی هایی برای مادر به همراه دارد.

شاید حتی در کنار جراح و متخصص زنان، برای مادر استرس زا هم باشد، خصوصا مادرانی که اولین بارشان است باردار می شوند، و دردهای ناگهانی در بارداری دارند.

علل احتمالی دردهای ناگهانی در بارداری :

یکی از رایج ترین دردهای ناگهانی در بارداری در داخل و اطراف رحم، شکم و ناحیه کشاله ران می باشد. در حالی که این دردها بسیار ناراحت کننده می باشد، اما با عنوان تغییرات طبیعی در دوران بارداری یاد می شوند. برخی از این علل شایع دردهای ناگهانی در دوران بارداری عبارتند از :

  • گرفتگی ـ ممکن است به خاطر گرفتگی هایی که از سمت رحم گسترش پیدا می کنند، منجر به دردهای شدید و ناگهانی شوند.
  • گاز و نفخ شکمی
  • یبوست
  • دردهای لگنی ـ دردهای لگنی ممکن است در سه ماهه دوم رخ دهد و منجر به دردهای شدیدی در یک طرف شکم یا دوطرف شکم می شود. این درد می تواند ناشی از کشش رباطی باشد که رحم را نگه می دارد.

علت دردهای ناگهانی در بارداری

با این وجود، شرایط فوق بخشی از بارداری طبیعی می باشند، و معمولا منجر به دردهای ناگهانی در بارداری نمی شوند. اگر درد شدیدی که تجربه می کنید در یک طرف باشد، ممکن است به خاطر بارداری خارج از رحم باشد. یک شرایط جدی که نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.

سقط جنین می تواند در نتیجه همین دردهای شدید و ناگهانی یا گرفتگی های ناگهانی رخ دهد. در نتیجه نگرانی های مادر را بیشتر می کند تا نسبت به گرفتگی های ساده هم بی اهمیت نباشد و تفاوت بین او دو درد را بداند. در چنین شرایطی باید حتما با پزشک مربوطه تماس گرفته و از علائم خود به او بگویید تا از ایمن بودن شرایط مطمئن شوید.

این علائم نگران کننده در بارداری که باید توجه ویژه شوند، چه می باشند؟

علی رغم این حقیقت که درد شدید می تواند در نتیجه تغییرات بارداری باشد، اما علائم هشداردهنده ای نیز می باشند که باید مراقب آن ها بود. زیرا منجر به یک عارضه می شوند.

برخی از این علائم عبارتند از :

  • درد به همراه استفراغ، تب و لرز، خونریزی شدید، یا تغییراتی در ترشح واژن .
  • درد ناگهانی بعد از استراحت (دردهای لگنی نباید بیشتر از چند دقیقه ای طول بکشند)
  • دردی که تنفس را سخت کند، یا در صحبت کردن و راه رفتن مشکل ایجاد کند.
  • حتما در صورت داشتن چنین علائمی نزد پزشک مراجعه کنید.