علت بی اختیاری ادراری در زنان چیست؟

علت خونریزی های شدید قاعدگی
علت خونریزی های شدید قاعدگی چیست؟
دی ۱۳, ۱۳۹۶
تفاوت واژینوپلاستی و لابیاپلاستی
واژینوپلاستی و لابیاپلاستی چه فرقی دارند؟
دی ۲۴, ۱۳۹۶

علت بی اختیاری ادراری در زنان چیست؟

علت بی اختیاری ادراری در زنان

علت بی اختیاری ادراری در زنان

بی اختیاری ادرار در زنان

با کاهش سطح استروژن یائسگی نیز شروع می شود. به گفته متخصص زنان در شیراز با یائسگی پوشش دیواره رحم نیز نازک شده، لوله های کوتاهی که ادرار را عبور داده و از بدن خارج می کردند، نیز به روز همان دیواره ها می افتند. عضلاتی که لگن را احاطه کرده اند، به خاطر بالا رفتن سن ضعیف می شوند. پروسه ای که آن را pelvic relaxation یا استراحت لگن می نامند. در نتیجه، زنان در سنین میانسالی و بالاتر از آن، در معرض خطر ابتلا به بی اختیاری ادراری قرار می گیرند. خطر بزرگتر، بدتر شدن وضعیت بی اختیاری ادراری در زنان می باشد. با توجه به تجربیات و گفته های متخصص زنان در شیراز ، این مسائل ناشی از زایمان واژینال و بالارفتن سن می باشد.

شایع ترین انواع بی اختیاری ادرار در زنان عبارتند از :

بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار به خاطر فشار :

این مسئله به خاطر عضلات ضعیف کف لگن می باشد. شایع ترین علائمی هم که دارن، نشت ادرار با سرفه، خنده، عطسه کردن یا بلند کردن اجسام سنگین می باشد. بی اختیاری ناشی از فشار در دوره  perimenopause نیز شایع می باشد، اما به طور کامل وضعیت بد نشده است، آن هم به خاطر یائسگی می باشد.

بی اختیاری ادراری به خاطر مثانه پیش فعال :

در این حالت ، بی اختیاری ادرار ناشی از عضلات از مثانه می باشد که بیش از حد حساس هستند. شایع ترین علائم آن هم میل به ادرار کردن به طور ناگهانی می باشد که معمولا نشت ادرار هم به همراه دارد.

با وجود این متخصص زنان در شیراز می گوید که بی اختیاری ادرار در دوره perimenopause و بعد از آن شایع می باشد، و به خاطر مسئله اجتناب ناپذیر بالارفتن سن می باشد. در صورتی که شخص را آزار می دهد، نباید به عنوان یک مساله عادی دیده شود یا غیر قابل قبول باشد.

رابطه جنسی مساله ایست که در آن بی اختیاری ادرار می تواند بسیار ناراحت کننده و مشکل بزرگی به حساب بیاید. نشت ادرار در طی مقاربت روی یک چهارم زنانی که این مشکل را دارند، تاثیرگذار است. این مساله می تواند باعث شرمساری آن ها شود و باعث اجتناب آن ها از رابطه جنسی شود. زیرا نگران این موضوع هستند که مبادا در طی رابطه جنسی دوباره چنین اتفاقی بیفتد.

این طور نیست که هیچ راه حلی برای درمان بی اختیاری ادرار نباشد. حتی با ورزش و تمرینات عضلات کف لگن می توان به این مسئله کمک کرد و آن را درمان کرد. (همانند تمرینات کگل) همچنین دارو و جراحی هایی می باشد که به درمان این اختلال کمک می کند.