آیا خونریزی بعد از یائسگی طبیعی است؟

بارداری بعد از سقط جنین
آیا بعد از سقط جنین، می توان باردار شد؟
تیر ۱۷, ۱۳۹۷
علائم افسردگی در دوران یائسگی
یائسگی باعث افسردگی می شود؟
تیر ۳۱, ۱۳۹۷

آیا خونریزی بعد از یائسگی طبیعی است؟

علت خونریزی بعد از یائسگی

علت خونریزی بعد از یائسگی

چه شرایطی منجر به خونریزی واژینال بعد از یائسگی یا خونریزی غیر طبیعی در زنانی که تخمک گذاری ندارند، می شود؟

شرایط بسیاری هست که می تواند روی عملکرد طبیعی هورمون های ضروری تخمک گذاری، تاثیر بگذارد. مثلا بسیاری از شرایط و موارد دخالت دارند که منجر به oligomenorrhea یا الیگومنوره (کاهش تعداد دوره های قاعدگی یا جریان خون کمتر از حد معمول) شوند؛ از جمله :

  1. در صورتی که خانمی دارای بیماری مزمنی از لحاظ پزشکی باشد یا تحت فشارهای شدید پزشکی باشد، در نتیجه کم کم دوره های قاعدگی اش را از دست می دهد.
  2. سوء عملکرد بخش خاصی از مغز که هیپوتالاموس نامیده می شود، می تواند منجر به oligomenorrhea شود.
  3. یا Anorexia nervosa که یک اختلال تغذیه ای یا خوردن می باشد و با لاغری بیش از اندازه همراه است، طوری که منجر به عواقب پزشکی خیلی جدی در بدن می شود. همانطور که oligomenorrhea یا آمنوره (عدم داشتن دوره های قاعدگی) چنین حالتی را به وجود می آورند.
  4. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO, PCOS, POS) که مشکل غیر طبیعی می باشد و باعث می شود زنان علائم بسیاری از قاعدگی از جمله قاعدگی های نامنظم، آکنه، چاقی، ناباروری و رشد موهای زائد داشته باشند.

آیا تخمک گذاری در خونریزی واژینال بعد از یائسگی دخیل است؟

علت خونریزی در یائسگی : تخمک گذاری

از دست دادن کامل تخمک گذاری اشاره به anovulation دارد. به دلیل اینکه تخمک گذاری به بدن اجازه می دهد که پروژسترون مناسب را جفظ کند، anovulation هم شرایطیست که در آن تعادل هورمونی خانم ها به سمت تولید بیش از اندازه استروژن می رود، اما پروژسترون کافی تولید نمی کند. استروژن بیش از اندازه، باعث رشد بیش از اندازه دیواره رحم می شود. در نتیجه پوشش داخلی رحم ضخیم می شود، که در نهایت منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم یا پیش سرطان رحم در طی چندین سال می شود.

برای جایگزینی پروژسترون و تعادل هورمونی مناسب، متخصص زنان در شیراز مصرف پروژسترون تجویز می کند که باید به طور مرتب استفاده شود. این نوع درمان سریع میزان خطر سرطان رحم را در زنانی که تخمک گذاری ندارند، کاهش می دهد. به دلیل اینکه سرطان رحم ناشی از سال های بسیار نداشتن تخمک گذاری بوده، بسیاری از خانم هایی که چنین مشکلی دارند باید درمان شوند و از بروز و پیشرفت سرطان رحم جلوگیری کنند.

زنانی هم که یائسه شده اند (آن های که به مدت ۱۲ ماه متوالی یا بیشتر قاعدگی نداشته اند) نباید تجربه خونریزی واژینال داشته باشند. هر گونه خونریزی واژینال اشاره به یائسگی غیر طبیعی در این زنان دارد. زنانی که استروژن و پروژسترون را به صورت ترکیبی (HRT یا HT) مصرف می کنند، ممکن است تجربه خونریزی های نامنظم یا سبک را در طی ۶ ماه اول درمان داشته باشند. به همین ترتیب، زنان یائسه ای که یک رژیم سیکل هورمونی دارند (استروژن دهانی و پروژستین به مدت ۱۰ الی ۱۲ روز در هر ماه)ممکن است تجربه خونریزی واژینال داشته باشند که به مدت چند روز در ماه، شبیه به خونریزی قاعدگی است.

زنان یائسه ای هم که خونریزی های واژینال سنگین یا طولانی را تجربه می کنند، در حالی که تحت درمان هورمونی هستند، باید همیشه تحت نظر یک پزشک متخصص زنان باشند تا علل جدی خونریزی واژینال را پیگیری کنند. بعضی علل شایع دیگری هم هستند که عبارتند از احتمال سرطان آندومتر یا هیپرپلازی (رشد بیش از اندازه بافت های رحم که ممکن است در برخی موارد دارای نشانه های پیش آگهی باشد).