آیا بعد از سقط جنین، می توان باردار شد؟

کاهش میل جنسی بعد از یائسگی
نگران کاهش میل جنسی بعد از یائسگی نباشید!
تیر ۱۰, ۱۳۹۷
علت خونریزی بعد از یائسگی
آیا خونریزی بعد از یائسگی طبیعی است؟
تیر ۲۴, ۱۳۹۷

آیا بعد از سقط جنین، می توان باردار شد؟

بارداری بعد از سقط جنین

بارداری بعد از سقط جنین

سقط جنین چیست؟

سقط جنین منظور از دست دادن غیر ارادی جنین در بارداریست که تا هفته ۲۰ام چنین اتفاقی می افتد. واژه stillbirth که با مرگ چنین بعد از هفته ۲۰ام مواجه است. سقط جنین گاها اشاره به پایان بارداری دارد، به دلیل اینکه واژه پزشکی سقط خود به معنای اتمام بارداریست، چه عمدی باشد چه غیرعمدی. اکثر سقط جنین ها در سه ماهه اول رخ می دهد، از هفته های ۷ام تا ۱۲ام.

سقط جنین چقدر شایع است؟

سقط جنین، خیلی شایع شده است. اکثر سقط هایی که اتفاق می افتد، در اوایل بارداری می باشد و معمولا مادر متوجه نمی شود که باردار است. متخصص زنان در شیراز هم بر این باور است که نیمی از تخمک های بارور شده قبل از لانه گزینی می میرند یا سقط می شوند. در بارداری های دانسته (در این نوع بارداری خانم ها یک دوره پریودشان را از دست می دهند یا تست بارداری شان مثبت است)، حدود ۱۰ الی ۲۰درصد ختم به سقط می شوند.

اکثر سقط هایی که اتفاق می افتد، می تواند در نتیجه مشکلات ژنتیکی باشد که در امبریو اتفاق می افتد، و از رشد جنین جلوگیری می کند. این اشتباهات ژنتیکی کشنده، معمولا مرتبط با مشکلات ژنتیکی مادر نیستند.

در برخی موارد، بیماری های خاص می تواند منجر به سقط شود یا خطر چنین موضوعی را بالا ببرد. مادرانی که دیابت دارند یا بیماری تیروئید دارند، بیشتر در معرض خطر سقط هستند. عفونت هایی که به جفت منتقل می شود، مثل عفونت های ویروسی، نیز در بالارفتن خطر سقط تاثیرگذارند.

بارداری بعد از سقط جنین

در کل، عوامل خطرزایی که منجر به سقط می شوند عبارتند از :

  • سن بالای مادر
  • سیگار کشیدن
  • مصرف الکل به مقدار زیاد
  • تروما در رحم
  • قرار گرفتن در معرض اشعه
  • سابقه سقط قبلی
  • افزایش وزن شدید مادر
  • اختلالات آناتومی رحم 
  • استفاده از داروهای غیر استروئیدی در زمان بارداری که خطر سقط را بالا می برد

آیا بارداری بعد از سقط جنین ممکن است؟

اکثر خانم هایی که سقط داشتند، بعد از آن به دنبال راهی برای داشتن یک بارداری و زایمان سالم می باشند؛ طوری که هیچ خطری آن ها را تهدید نکند. بسیاری از خانم ها از زمان مناسب بعد از سقط برای بارداری دوباره، در تعجب هستند. از منظر فیزیکی، بدن سریعا بعد از سقط بهبود می یابد، و دوره های قاعدگی معمولا در عرض ۴ الی ۶ هفته برمی گردند، به این معنا که ممکن است بسیاری از خانم ها سریعا می توانند در صورت تمایل باردار شوند.