پرولاپس واژن چیست؟

میل به خوردن شکلات در دوران قاعدگی
چرا در دوران قاعدگی زنان شکلات بیشتر می خورند؟
بهمن ۱, ۱۳۹۶
تمرینات یوگا برای تنظیم قاعدگی
ورزش هایی برای منظم کردن دوره قاعدگی
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶

پرولاپس واژن چیست؟

پرولاپس واژن چیست

پرولاپس واژن چیست

منظور از پرولاپس واژن شرایطیست که در آن اندام های لگن یعنیمثانه، رحم، و روده ها به سمت واژن افت پیدا می کنند.

چطور می توان از پرولاپس واژن مطلع شد؟

به تشخیص جراح و متخصص زنان در شیراز در صورتی که احساس سوزش بسیار در واژن، یا مشکل تخلیه مثانه و یا روده هایتان را دارید. در قسمت جلو و عقب واژن ممکن است چنین علائمی حس شود. درد کمر و حساسیت در طول رابطه جنسی هم می توانند از علائم پرولاپس واژن باشند.

چه عواملی باعث پرولاپس واژن می شوند؟

شل شدن واژن یا پرولاپس واژینال به خاطر ضعف در بافت های حمایت کننده کف لگن می باشند (عضلات، لیگامان ها و کلاژن ها). علل این مشکلات، ممکن است مربوط به چاقی، سنگین وزن بودن، یبوست و اختلالات روده ای، بارداری و زایمان باشند.

اکثرا شبیه به سندرم overstretching در دیواره واژن می باشد. در این سندرم عضلات کف لگن، عوامل ژنتیکی دست به دست هم می دهند و روی کلاژن ها تاثیر گذاشته و پس از یائسگی تغییراتی را در بدن ایجاد می کنند که خطر پرولاپس واژینال را بالاتر می برند.

همانطور که توصیه های جراح و متخصص زنان را بیان کردیم، شلی واژن و ارگان های لگنی روی بالای ۳۰درسد از زنان و بالای ۵۰درصد زنانی که فرزند دارند، تاثیر می گذارند.

پرولاپس واژن چیست

روش های درمانی سنتی که می توان برای آن در نظر گرفت، چیست؟

فیزیوتراپی کف لگن شامل تمرینات کگل، و ترمیم ساختار کف لگن با جراحی می باشد.

درمان شلی واژن یا پرولاپس واژینال با لیزر :

لیزر شلی واژن از جمله جدیدترین پیشرفت های لیزر درمانی در بحث واژینال می باشد. حتی در شرایط پیشرفته افتادگی لگن از لیزر استفاده می شود. طوری که هم می توان برای درمان بی اختیاری ادراری، آتروفی واژن و سندرم استراحت واژن استفاده کرد.

روشی مدرن و جدید که کلاژن سازی را تحریک می کند و با ساخت کلاژن جدید، این امکان را فراهم می کند که قدرت دیواره واژن افزایش یافته و از پرولاپس و افتادگی واژینال جلوگیری شود و بدون جراحی انجام شود.

لیزر شلی واژن یک روش درمانی کاملا راحت، ایمن و با حداقل عوارض جانبی می باشد. این امکان می تواند برای پرولاپس های پیشرفته هم مورد استفاده قرار گیرد. بسته به شدت پرولاپس ممکن است بالای ۵ بار درمان لازم باشد.

لیزر شلی واژن به چه صورت انجام می شود؟

در طی اولین مشاوره ای که با پزشک متخصص زنان دارید، باید سابقه پزشکی خود را به او ارائه دهید. پس از ارزیابی برای انجام درمان، به شما اجازه داده می شود. می توانید هر سوالی که برایتان در این باره ممکن است پیش آید، بپرسید.

پرولاپس با ویزیت های پشت سر هم درمان می شود. تقریبا هم هر جلسه ۶۰ دقیقه ای زمان می برد.

می توانید بلافاصله بعد از انجام آن، مرخص شوید و به کارهای روزانه خود ادامه دهید. فقط ممکن است بعد از لیزر مقداری ترشح شفاف داشته باشید که تا ۲ الی ۳ روز ادامه دارد. سعی کنید تا می توانید ورزش های سنگین نکنید، اجسام سنگین بلند نکنید؛ تقریبا تا ۳ هفته باید از این فعالیت ها دوری شود. مقاربت جنسی هم تا ۲ هفته پس از عمل توصیه نمی شود.