چرا در دوران قاعدگی زنان شکلات بیشتر می خورند؟

تفاوت واژینوپلاستی و لابیاپلاستی
واژینوپلاستی و لابیاپلاستی چه فرقی دارند؟
دی ۲۴, ۱۳۹۶
پرولاپس واژن چیست
پرولاپس واژن چیست؟
بهمن ۸, ۱۳۹۶

چرا در دوران قاعدگی زنان شکلات بیشتر می خورند؟

میل به خوردن شکلات در دوران قاعدگی

میل به خوردن شکلات در دوران قاعدگی

هم زنان و هم مردان عاشق طعم شکلات هستند؛ اما چرا زنان در دوران قاعدگی علاقه بیشتری به این خوراکی لذت بخش پیدا می کنند؟ شکلات ممکن است مرتبط با پایین آمدن قند خون، استرس یا تغییرات هورمونی در دوره قاعدگی زنان باشد!

پایین آمدن قند خون منجر به چه اتفاقاتی در دوران قاعدگی می شود؟

توصیه بهترین متخصص زنان در شیراز درباره میزان قند خون و مصرف شکلات :

شکر و کافئین در شکلات سطح قند خون را بالا می برد. شکلات تلخ شاخص گلیسمی پایین تری دارد، بنابراین می تواند به تنظیم قند خون بسیار کمک کند. یک دلیلی که بسیاری از خانم ها و آقایان اغلب مایل به خوردن شکلات خستند، در واقع سطح قند خون شان می باشد که کاهش پیدا کرده و با شکلات این نیاز سریعا برطرف می شود. به گفته بهترین متخصص زنان در شیراز اگر فکر می کنید که حساس شده اید، یا بی حوصله و خسته اید، خصوصا بین وعده ها، آنجاست که میل شما به خوردن شکلات به دلیل کاهش سطح قند خون زیاد می شود.

شکلات و سروتونین ؟

میل به خوردن شکلات در دوران قاعدگی

خوردن شکلات احساس خوبی به شما می دهد، به خاطر اینکه سطح سروتونین مغز افزایش می یابد. بهترین متخصص زنان در شیراز می گوید که با افزایش سطح سروتونین، که مسئول انتقال عصب های حسی و رفاه می باشد، حس بهتری به شما دست می دهد. بسیاری از خانم ها در طی ۷ الی ۱۰ روز قبل از دوره قاعدگی، میزان سروتونین مغزشان کاهش می یابد، به خاطر همین اغلب میل شدیدی به خوردن شیرینی و شکلات دارند.

استرس زیاد هم ولع خوردن شکلات در مردان و زنان را زیاد می کند، به خاطر اینکه با افزایش سروتونین، استرس و اضطراب هم کاهش می یابد. البته شکلات به خاطر خوردن راحتش هم هست که خیلی محبوب می باشد.

شرحی دقیق تر از دوره قاعدگی و مصرف شکلات :

علاوه بر کافئین، چربی و قند، شکلات حاوی مواد معدنی مهم دیگری از جمله منیزیم می باشد که ممکن است این ماده در زنان قبل از دوره قاعدگی شان کمتر شود. تغییر میزان هورمون های بدن زنان در طی چرخه قاعدگی شان میل به چنین خوراکی هایی را در آن ها بیشتر می کند. و البته شکلات یکی از آن ها می باشد. در واقع، اکثر خانم ها در این دوران میل به چیز دیگری ندارند.

برخی محققان مدعی هستند که میل به شکلات در زنان در دوران قاعدگی تبدیل به یک پدیده فرهنگی شده است. مطالعات روی زنان آمریکایی نشان داده که آن ها نسبت به زنان از ملیت های دیگر، علاقه بیشتری به خوردن شکلات دارند. شاید به خاطر این است که نگران سطح قند خون و چربی شان می باشند. به همین دلیل تسلیم این ماجرا می شوند. برخی متخصصین بر این باورند که میل به خوردن شکلات در زنان در دوره قاعدگی ، تا حدی می تواند دلیل روانشناختی باشد. چون زنان فکر می کنند در این دوران نیاز به چربی و قند بیشتر می باشد؛ به همین دلیل در برابر خوردن شکلات نمی توانند خود را کنترل کنند.