هورمون های زنانه ای که شما را راحت نمی گذارند!

کبد چرب در بارداری
آیا کبد چرب در بارداری تاثیر دارد؟
خرداد ۲۲, ۱۳۹۷
علائم زایمان طبیعی چیست
مادران مراقب عارضه زایمان زودرس باشند!
تیر ۳, ۱۳۹۷

هورمون های زنانه ای که شما را راحت نمی گذارند!

عدم تعادل هورمونی در زنان

عدم تعادل هورمونی در زنان

عدم تعادل هورمونی در زنان :

نفخ معده، خستگی شدید، تحریک پذیر شدن، ریزش مو، تپش قلب، نوسانات اخلاقی، مشکلات قند خون، مشکل در تمرکز کردن، ناباروری، همه این ها علائم روی عدم تعادل هورمونی زنان تاثیر می گذارند.

این عدم تعادل هورمونی می تواند روی سلول ها و عملکرد سیستمی بدن تاثیر بگذارد. عدم تعادل هورمونی در بدن زنان می تواند خانم ها را تحریک پذیر کند. برخی تغییرات هورمونی نرمال هستند، مثل قاعدگی و تخمک گذاری یا تغییراتی که در دوران بارداری پیش می آید. مواقع دیگر این تغییرات ممکن است به خاطر دارو یا یک بیماری خاصی باشد.

عدم تعادل هورمونی در زنان

کورتیزول یک هورمون بسیار مهمی است که می تواند با استرس، یا بیماری تعادلش به هم بخورد. معمولا متخصص زنان در شیراز در چنین مواردی توصیه اش بر این است که با ورزش های کم فشار هم می توان به تنظیم و تعادل این هورمون ها کمک کرد. استرس از جمله مواردیست که روی عملکرد آدرنال و سطوح هورمونی تاثیر می گذارد. برای شناختن این علائم می توان به مواردی در بدن توجه کرد که از لحاظ ذهنی و سیستمی درست به نظر نمی آیند.

علائم عدم تعادل هورمونی در زنان :

منظور از پریودهای نامنظم چیست؟

پریود نامنظم

اکثر زنان چرخه قاعدگی شان بین ۲۱ تا ۳۵ روز می باشد. بالای یک سوم زنان، تجربه پریودهای نامنظم دارند. منظور پریودهای کوتاه مدت یا طولانی تر از زمان نرمال است که هم می تواند خیلی سنگین تر یا سبک تر از حد معمولش باشد. برخی از زنانی که پریودهای نامنظم دارند، تجربه گرفتگی های شکمی یا کمبود تخمک گذاری را دارند. آمنوره هم یک واژه پزشکی می باشد که اشاره به پریود نشدن به مدت ۳ ماه می باشد، حتی اگر خانمی باردار هم نباشد. منوراژه هم به عنوان یک اختلال شناخته شده است که باعث خونریزی های شدید قاعدگی می شود. دیسمنوره نیز دردها و گرفتگی های شدیدی را به دنبال دارد که معمولا ۸ روز یا بیشتر، خانم ها را اذیت می کند. اولیگومنورا هم یک بیماریست که در آن پریودها به طور نامنظم یا بیشتر از فاصله ۳۵ روز رخ می دهد. حتما در صورت داشتن چنین علائمی نزد متخصص زنان مراجعه کنید.

پروژسترون به خواب بهتر کمک می کند!

پروژسترون و تنظیم خواب

اگر نمی توانید بخوابید یا خواب خوبی ندارید، احتمالش هست که تعادل هورمونی تان به هم خورده باشد. پروژسترون یکی از موادیست که توسط تخمدان ها آزاد می شود و به خواب شما کمک می کند. پایین بودن سطح این هورمون، خوابیدن را سخت تر می کند. مطالعه ای در این زمینه نشان داده است که زنان یائسه، ۳۰۰ میلی گرم پروژسترون برای داشتن خوابی بهتر ذخیره می کنند. سطح استروژن در قبل و بعد از یائسگی کاهش می یابد. این عارضه ممکن است همراه با تعریق شبانه؛ گرگرفتگی همراه باشد که خواب خانم ها را مختل می کند. در صورت داشتن چنین مشکلی باید نزد متخصص زنان، برای حل مشکلتان مراجعه کنید.

آیا هورمون ها منجر به آکنه می شوند؟

آکنه

بسیاری از زنانی که عادت ماهانه می شوند، یا در طی دوران پریودشان دچار چنین عارضه ای می شوند. با این وجود، آکنه مزمن چیز متفاوتی است. آکنه ممکن است به علت آندروژن بیش از حد از بین نرود. (هورمون های مردانه ایست که شبیه به تستوسترون می باشند، هم در زنان است و هم در مردان) اندازه بیش از اندازه این آندروژن ها غدد چربی بسیاری را تولید می کنند. آندروژن ها همچنین روی سلول های پوست که فولیکول های مو را تشکیل می دهند، تحت تاثیر قرار می دهند. چربی بیش از اندازه و سلول های پوستی، منافذ پوست را تغییر می دهند، و منجر به اکنه می شوند. احتمالا متخصص زنان قرص های ضد بارداری تجویز می کند، کورتیکواستروئیدهایی مثل پردنیزون، یا آنتی آندروژن که از لحاظ هورمونی، آکنه را درمان می کنند. آندروژن بالا گاهی اوقات منجر به بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک می شود. زنانی که این سندرم را دارند، تجربه ناباروری خواهند داشت. انسولین بالا هم تولید آندروژن را تحریک می کند و ممکن است به مقابله انسولین مواجه شود. کاهش وزن می تواند به این مقاومت در برابر انسولین کمک کند.

خستگی شدید و عدم تعادل هورمونی :

خستگی شدید

خستگی یک نشانه رایجیست که ممکن است بسیاری از علل احتمالی زیرلایه ای را داشته باشد. درست همانطور که پروژسترون باعث می شود به سختی به خواب بروید، اندازه بیش از حد آن هم می تواند باعث خستگی شدید شود. دیگر عارضه شایعی که در پی عدم تعادل هورمون ها می باشد و منجر به خستگی می شود، کم کاری تیروئید است. این شرایط به راحتی با یک آزمایش خون تشخیص داده می شود. اگر میزان آن پایین باشد، نیاز به تجویز دارو می باشد تا میزان آن به حالت طبیعی خود بازگردد. صرف نظر از هر گونه اختلالات هورمونی که ممکن است باشد، داشتن یک برنامه خوابی خوب می تواند خوابتان را بهینه کند. شامل رفتن به رختخواب و بیدار شدن در زمان معینی در روز یم باشد، حتی آخر هفته ها. از نوشیدن الکل، کافئن، و ورزش در دیروقت باید جلوگیری شود، تا از بروز اختلال در خوابتان جلوگیری شود. باید یک شب آرام داشت یا مثلا ماساژ بدنی همراه آن در زمان خواب رفتن باشد. حتی یک حمام گرم، نوشیدن چای بابونه، یا گوش دادن به یک موسیقی آرامبخش می توانند به خوابی بهتر کمک کنند.

عواملی که روی اشتها و وزن تاثیر می گذارند!

کاهش میزان استروژن در سیکل ماهانه زنان می تواند باعث تغییرات خلقی در آن ها شود. برخی زنان که سراغ غذاهای آماده می روند، غذاهای که چربی زیاد، کالری بالا، قند و نمک بالایی دارند. متاسفانه، خوردن این غذاها منجر به عارضه های بدی در بدن زنان می شود. سدیم باعث جذب آب و نفخ معده می شود، قند، چربی زیاد و کالری بالا منجر به اضافه وزن می شود. کاهش سطح استروژن، لپتین را تحت تاثیر قرار می دهد، هورمونیست که منجر به گرسنگی می شود. مقابله با افزایش وزن هورمونی با داشتن یک رژیم سالم و برنامه ورزشی درست به دست می آید. باید چسبید به خوردن گوشت، چربی های سالم، مغز ها، غلات، و میوه ها و سبزیجات تازه، که به پیشگیری از سندرم پیش از قاعدگی بسیار کمک می کنند. همچننی قند خون سالم را کنترل کرده و باعث کاهش وزن می شوند.