مادران مراقب عارضه زایمان زودرس باشند!

عدم تعادل هورمونی در زنان
هورمون های زنانه ای که شما را راحت نمی گذارند!
خرداد ۲۷, ۱۳۹۷
کاهش میل جنسی بعد از یائسگی
نگران کاهش میل جنسی بعد از یائسگی نباشید!
تیر ۱۰, ۱۳۹۷

مادران مراقب عارضه زایمان زودرس باشند!

علائم زایمان طبیعی چیست

علائم زایمان طبیعی چیست

معمولا زایمان زودرس چه علائمی به دنبال دارد؟

زمانی که تغییراتی در بدن در زمان بارداری رخ می دهد، ممکن است در هر خانمی به شکل متفاوتی باشد. شکل نرمال و طبیعی آن در هر خانم بارداری، مختلف است. علائم یک زایمان طبیعی ، سه هفته قبل از تاریخ زایمان تا دوهفته بعد از آن شروع می شود و ادامه دارد، و دقیقا مشخص نیست که یک خانم باردار زایمان می کند. اما با این وجود بهتر است از علائم زایمان طبیعی بدانید تا در صورت نزدیک شدن به زایمان، آمادگی لازم را داشته باشید. توصیه هایی که از طرف متخصص زنان در شیراز بسیار زیاد صورت گرفته!

علائم زایمان طبیعی چیست؟

۱ : تکان خوردن نوزاد

از لحاظ پزشکی “لایتنینگ” نامیده می شود، زمانی که نوزاد تکان می خورد. سر نوزاد به طرف لگن می رود. در هر خانمی، این اتفاق دوهفته جلوتر از شروع درد دیده می شود، در دیگر زنان ممکن است حتی چنین چیزی هم دیده نشود.

۲ : میل به ادرار کردن بیشتر

سر نوزاد که به سمت لگن می رود، نیاز به ادرار کردن بیشتر می شود. وقتی سر نوزاد پایین است، به مثانه فشار می آرود، در نتیجه مادر نیاز بیشتری به ادرار کردن پیدا می کند و این کار مرتبا صورت می گیرد. با تکان خوردن نوزاد، تنفس راحت می شود، چون دیگر فشار کمتری روی دیافراگم می باشد.

۳ : موکوس پلاگ را رد می کند

عبور از موکوس پلاگ، که به عنوان یک علامت از زایمان طبیعی می باشد، منظور باز نگه داشتن دهانه رحم می باشد. این موکوس پلاگ باید قبل از زایمان باز شود. فشار سر نوزاد باعث می شود این موکوس پلاگ که از واژن دیده شود، گاهی اوقات هم ترشخ خونین از واژن دارد. در برخی خانم ها، این موکوس پلاگ تا زمان زایمان دیده نمی شود، برخی دیگر چند روز قبل از زایمان می بینند.

۴ : دهانه رحم باز می شود

انشعاب دهانه رحم از جمله علائم زایمان می باشد، با اینکه باید توسط پزشک زنان با معاینه لگن تشخیص داده شود. معمولا روزها و هفته های قبل از زایمان شروع می شود. کلا این انشعاب باید به عرض ۱۰ سانت باشد.

علائم زایمان طبیعی چیست

۵ : نازک شدن دهانه رحم

علاوه بر انقباض، نازک شدن دهانه رحم هم رخ می دهد. این اتفاق در هفته های قبل از زایمان رخ می دهد، به خاطر اینکه رحم حس راحت تری داشته باشد. این نشانه زمان معاینه لگن توسط پزشک متخصص زنان دیده می شود.

۶ : درد کمر

بسیاری از زنان دردهای کمری بسیاری دارند، خصوصا دردی خیلی بد در ناحیه پشت، که می آید و می رود. درد کمر احتمالا ممکن است جاهای دیگر را هم تحت تاثیر قرار دهد. زنان همچنین به عارضه شل شدن مفاصل اشاره دارند، خصوصا در ناحیه لگنی، به خاطر اینکه در سه ماهه سوم، چنین اتفاقاتی برای آمادگی برای زایمان باید بیفتد.

۷ : انقباضات

این انقباضات در هر خانمی فرق دارد و می تواند شامل سفت شدن، حالت کوبیدگی یا شبیه گرفتگی های زمان پریود باشد. با این گرفتگی های منظم، که انقباضات Braxton-Hicks نامیده می شود، در سه ماهه سوم بارداری رخ می دهد. چنین انقباضاتی معمولا خفیف تر از درد اصلی می باشن، و در فواصل زمانی نامنظم رخ می دهند. زمان این انقباضات هم کمتر از ۱۰ دقیقه می باشد.

۸ : سرشار از انرژی

برخلاف حس خستگی شدیدی که در بارداری می باشد، بسیاری از زنان یک بمب انرژی دریافت می کنند و در زمان نزدیک شدن به زایمان بسار هیجان زده هستند.