نکات جالبی درباره هیسترکتومی

یائسگی زودرس
یائسگی زودرس چه موقع اتفاق می افتد؟
آذر ۱۹, ۱۳۹۶
نارسایی تخمدان طبق گفته متخصص زنان در شیراز چیست
علت کاهش عملکرد جنسی در زنان چه می باشد؟
دی ۱۰, ۱۳۹۶

نکات جالبی درباره هیسترکتومی

نکاتی درباره هیسترکتومی

نکاتی درباره هیسترکتومی

چند نکته مهمی هست که متخصص زنان در شیراز درباره هیسترکتومی به آن ها اشاره می کند :

در صورتی که متخصص زنان می گوید که باید هیسترکتومی انجام دهید، به یاد داشته باشید که در این مورد، زندگی جنسی، هورمون ها، و آینده شما در این باره بسیار اهمیت پیدا می کند. گرچه هیسترکتومی یکی از رایج ترین جراحی های زنان می باشد، نکات مهمی هم در این باره می باشد که باید به آن ها توجه داشت.

به گفته متخصص زنان در شیراز امروزه هیسترکتومی یکی از جمله گزینه هاییست که برای آن هایی که فیبروم دارند، یا پریودهای سنگین دارند، یا پرولاپس رحم دارند. هیسترکتومی  به عنوان یک ضرورت پزشکی در نظر گرفته می شود، نه یک گزینه ساده، مثلا برای موارد سرطانی، مثل سرطان رحم، سرطان واژن، لوله های فالوپ، یا تخمدان ها کاربرد دارد.

نکاتی که بد نیست درباره هیسترکتومی بدانید :

یک. زندگی جنسی تان تمام نشده است. بعد از هیسترکتومی که بسته به نوع آن می باشد، جزئی، کلی، می توانید رابطه جنسی را به همان روال قبلی داشته باشید. فقط دو الی سه هفته ای طول می کشد تا برای داشتن رابطه بهبود یابید. فقط قبل از آن با متخصص خود مشورت کنید.

دو. هیسترکتومی هرگز به عنوان درمان اندومتریوز توصیه نمی شود. در حقیقت آندومتریوز، شرایطیست که ناشی از گرفتگی های شدید قاعدگی، درد مزمن در مقاربت می باشد که با حذف رحم حل می شود. با همه گزینه های درمانی، که شامل داروهای مسکن، و هورمون درمانی می باشند، و هیسترکتومی که به همراه حذف تخمدان ها می باشد، به عنوان اولین درمان در نظر گرفته نمی شود.

نکاتی درباره هیسترکتومی

سه. لزوما نباید یائسه شده باشید. باوری که درباره هیسترکتومی می باشد، اینکه یک خانم وارد دوره یائسگی خواهد شد. هیچ پریودی ندارید، و نمی توانید بعد از برداشتن رحم باردار شوید. اما لزوما به این معنی نیست که یائسه نمی شوید. تنها خانمی یائسه خواهد شد که تخمدان هایش را در طی جراحی برنداشته باشد و هنوز هم یائسه نشده باشد. اگر جراحی محدود به رحم شود، روی سن و زمان درست یائسگی تاثیری ندارد.

چهار. هیسترکتومی ممکن است شامل تخمدان ها شود. در طی جراحی، پزشک یک یا هردو تخمدان و لوله های فالوپ را برمی دارد. تخمدان ها منبع هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون می باشند. این ها برای سلامت جنسی و سلامت استخوان ها حیاتی می باشد. برداشتن هردو تخمدان ها به این معنیست که هورمون ها هم به طور ناگهانی از بین می روند. شرایطی که با عنوان جراحی یائسگی شناخته می شود. این از دست دادن ناگهانی هورمون ها می تواند علائم یائسگی را تشدید کند، شامل گرگرفتگی و از دست دادن میل جنسی.

پنج. هورمون تراپی می تواند به تغییرات فیزیکی بعد از جراحی کمک می کند. در صورتیکه هیسترکتومی انجام داده اید، و تخمدان ها را هم برداشته اید، بهتر است درباره جوانب مثبت و منفی درمان با متخصص صحبت کنید. بعد از اینکه تخمدان ها برداشته شد، استروژن تراپی می تواند شرایط سخت و غیر قابل تحمل یائسگی را بهبود بخشد.

شش. ممکن است شرایط انجام هیسترکتومی را نداشته باشید. بسته به شرایطی که دارید، ممکن است بتوانید رحم تان را حفظ کنید. جایگزین هایی هستند که حدود ۹۰درصد از جراحان هیسترکتومی انجام می دهند. مثلا فیبروم ها ممکن است با استفاده از روش های غیر جراحی هم درمان شوند که آمبولیزاسیون عروق رحمی نامیده می شوند که فیبروم را به طور کامل از بین می برند. برای خونریزی های سنگین هم روشی با عنوان فریز کردن یا سوزاندن خط رحم انجام می دهند. بهتر است قبل از انجام هیسترکتومی، مشورتی با پزشک متخصص زنان داشته باشید.