آیا اضافه وزن در سرطان سینه موثر است؟

درمان سرطان تخمدان با ویتامین D
آیا ویتامین دی باعث سرطان تخمدان می شود؟
آبان ۲۸, ۱۳۹۶
یائسگی زودرس
یائسگی زودرس چه موقع اتفاق می افتد؟
آذر ۱۹, ۱۳۹۶

آیا اضافه وزن در سرطان سینه موثر است؟

اضافه وزن و خطر ابتلا به سرطان سینه

اضافه وزن و خطر ابتلا به سرطان سینه

مواردی که ممکن است خطر سرطان سینه را بالا ببرد!

هیچ راهی برای کاهش خطر سرطان سینه نیست، مگر اینکه با یکسری کارها و نکات تغییری ایجاد کرد.

در سال های اخیر تصویر آماری روشنی از سرطان سینه نیست، به خاطر تشخیص زودرس و پیشرفت های پزشکی نیز می باشد. تومورهای بسیاری که در همان اولین مراحل شناسایی شده و سرعت بروز چنین بیماری کاهش یافت. و میزان مرگ میر نیز به نسبت کمتر شده است. با این وجود، سرطان سینه هنوز هم بیشترین و شایع ترین سرطان در بین زنان می باشد و دومین احتمال (بعد از سرطان ریه) برای از بین بردن آن ها می باشد.

اول : اضافه وزن

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که اضافه وزن یک عامل خطر سرطان سینه بعد از یائسگی می باشد. یک انجمن آمریکایی سرطان به این نتیجه رسیده اند که زنانی که در طی سن بلوغ بین ۱۰ الی ۱۵ کیلوگرم وزن اضافه می کنند، بعد از ۱۸سالگی، ۴۰% آن ها احتمال ابتلایشان به سرطان بعد از یائسگی خیلی بیشتر از آن هایی می باشد که بیشتر از کیلو اضافه وزن پیدا می کنند. استروژن در صورتی که زیاد شود، باعث ایجاد سرطان سینه می شود. بافت چربی پیش ساز های بدن تبدیل به استروژن می شوند، این هورمون را به طور گردشی نگه می دارند و تا زمانی که تولید تخمدان ها بعد از یائسگی متوقف شود.

دوم : سطح فعالیت

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که زنانی که فعالیت بدنی منظمی دارند، در معرض خطر کمتری از سرطان سینه در مقایسه با زنانی که فعالیتی ندارند، هستند. ممکن است چنین خطری ۲۰ الی ۳۰% با سه چهار ساعت ورزش در هفته  کاهش یابد. مثل یوگا یا پیاده روی تند. یا ورزش های فعال تر مثل دویدن، اسکی روی زمین، و ایروبیک دنس. ورزش همچنین خطر عود چنین بیماری را کاهش می دهد، در صورتی که تحت درمان سرطان سینه باشید.

با ورزش کردن هم به وزن ایده آل می رسید. هم روی هورمون های گردش خون تاثیرگذار است و رشد استروژن در بافت سینه را کاهش می دهد. همچنین روی میزان انسولین و رشد انسولین تاثیر می گذارد. چنین رشدی می تواند با رشد سلول های سرطانی در سینه رابطه مستقیم دارد.

سوم : الکل

زنانی که درهفته چندین بار الکل مصرف می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آن ها بسیار بالا می باشد. الکل میزان استروژن را بالا می برد، یک نقش مهمی در پیشرفت سرطان سینه دارد.

اضافه وزن عامل خطر سرطان سینه

چهارم : ویتامین D

میزان بالای ویتامین D در خون در مقایسه با زنانی که ویتامین D پایین تری دارند، درصد کمتری از زنان را به سرطان سینه  پوشش داده است. مثلا مطالعه ای نشان می دهد که زنانی که مقدار زیادی ویتامین D در طول عمرشان دریافت می کنند، یا در معرض آفتاب بیشتری هستند، کمتر به سرطان سینه مبتلا می شوند.

پنجم : خطرات دارویی

قرار گرفتن در معرض استروژن بالا باعث سرطان سینه می شود. بخاطر همین در رابطه با برخی از قرص های پیشگیری و قرص های هورمونی بعد از یائسگی نگرانی وجود دارد. همچنین مطالعاتی در رابطه با قرص های پیشگیری انجام شده است که نشان می دهد خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش داده است. اما بعد از ۱۰ که مصرف آن متوقف شده است، به حد نرمال می رسد.

ششم : تراکم سینه

سینه هایی که تراکم چربی کمتری دارند، بافت چربی کمتری در سینه شان می باشد و معمولا هم در جوانان شایع می باشد. اما در بسیاری از زنان مسن تر، خصوصا آن هایی که هورمون تراپی هم می کنند، این تراکم سینه بیشتر در آن ها دیده می شود. البته تراکم سینه یک مساله ارثی می باشد.

به دلایلی که کاملا درک نشده می باشد، زنانی که سینه های متراکم تری دارند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آن ها بیشتر می باشد. احتمالی که در این باره می باشد، بافت سینه شامل سلول های بیشتری می باشد و به همین دلیل بیشتر تحت تاثیر عوامل رشد سلول ها و هورمون هایی می باشد که جدا می شوند.