آیا ویتامین دی باعث سرطان تخمدان می شود؟

ویتامین های لازم برای مادر به توصیه متخصص زنان در شیراز
رابطه جنسی در دوران بارداری
آبان ۲۱, ۱۳۹۶
اضافه وزن و خطر ابتلا به سرطان سینه
آیا اضافه وزن در سرطان سینه موثر است؟
آذر ۱۲, ۱۳۹۶

آیا ویتامین دی باعث سرطان تخمدان می شود؟

درمان سرطان تخمدان با ویتامین D

درمان سرطان تخمدان با ویتامین D

آیا اینکه می گویند مصرف ویتامین دی منجر به سرطان تخمدان می شود درست است؟

سرطان تخمدان نوعی سرطان می باشد که از تخمدان ها شروع می شود. متخصص زنان در شیراز اینطور بیان می کند که این نوع سرطان دارای نشانه های کمی می باشد، که اغلب در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود. هر ساله، سرطان تخمدان تقریبا ۲۲۰۰۰ زن را در ایالات متحده گرفتار می کند. یکی از کشنده ترین سرطان ها می باشد و حدود ۱۵۰۰۰ نفر سالانه به خاطر آن کشته می شوند.

عوامل خطر سرطان تخمدان :

سرطان تخمدان ممکن است تحت تاثیر مواد غذایی ناسالمی باشد که مصرف می کنید. به گفته متخصص زنان در شیراز این غذاها دارای چربی و پروتئین بسیاری می باشند، که میزان خطر افزایش این بیماری را بالاتر می برد. عوامل رشد این بیماری در رشد بدن موثر است. در واقع به رشد تومورهای بدن کمک می کند و آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. مصرف بیش از اندازه محصولات لبنی مانند شیر می تواند در سرطان تخمدان و خطر افزایش آن موثر باشد. مطالعات نشان داده اند که خطر ابتلا به سرطان تخمدان ممکن است توسط این عوامل کاهش یابد :

درمان سرطان تخمدان با ویتامین دی

فعالیت بدنی :

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و خطر سرطان تخمدان :

سرطان تخمدان یکی از ۱۹ سرطان شایعی می باشد که حساس به ویتامین D است. مطالعات گسترده ای نشان می دهد که نرخ مرگ و میر این سرطان در جاهایی که با نور ماورابنفش بوده، کمتر بوده است. این یافته ها شباهت به دیگر سرطان هایی مثل سرطان سینه دارد.

مطالعه ای هم در اسپانیا روی زنان در همسایگی های و تابش نور خورشید، خصوصا در تابستان روی زنانی که در معرض مستقیم بودند، صورت گرفت. به طرز جالبی، این زنان هم نرخ پایین تری بخاطر مرگ و میر در سرطان تخمدان داشتند.

ویتامین دی و سرطان تخمدان :

مطالعه ای در ایالات متحده روی زنانی که سرطان تخمدان داشتند ۴ بار انجام شد. خصوصا روی آن هایی که ویتامین D پایینی داشتند و به سرطان تخمدان مبتلا نبودند. این مطالعه میزان ویتامین D بالاتر از ۲۳نانوگرم در میلی لیتر(۵۸نانومول در لیتر) و پایینتر را مقایسه می کرد. میزان سرطان روده بزرگ، رکتوم و سینه  همان اندازه که ویتامین دی افزایش می یابد، به سرعت در حال کاهش می باشد.

کار ویتامین D چیست؟

ویتامین دی نشان داده که از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری می کند. ویتامین D3 با در قرار گرفتن در برابر UVB یا اشعه ماوربنفش، یا مصرف خوراکی به سمت کبد می رود، جایی که تبدیل به کالسیدیول می شود. از آن جا، به کلیه و دیگر ارگان های بدن می رود. جایی که می تواند به کلسیتیریولی که نیاز است، تبدیل شود. کلسیتیریول برای سرطان بسیار مفید است. این شکل از ویتامین دی سلول ها را برای انطباق با ارگان ها آماده می کند. کلسیتیریول مواد تامین کننده خون برای سرطان را محدود کرده و گسترس سرطان را کاهش می دهد.