علت مشکل کنترل ادرار در زنان چیست؟

منشا دردهای مزمن لگنی
منشا دردهای مزمن لگنی چیست؟
مهر ۱۶, ۱۳۹۶
علل دردهای زیر شکمی و لگن
علت دردهای زیر شکمی چیست؟
آبان ۱۴, ۱۳۹۶

علت مشکل کنترل ادرار در زنان چیست؟

مشکل کنترل ادرار در زنان

مشکل کنترل ادرار در زنان

مشکل کنترل ادرار در زنان :

اگر فکر می کنید که مشکل کنترل ادرار فقط در خانم های مسن دیده می شود، بهتر است در این باره تجدید نظر کنید. به گفته جراح و متخصص زنان در شیراز ، مشکل کنترل ادرار روی جوانان هم تاثیر گذاشته و شایع شده! آیا شما یکی از همین ها هستید؟!

اغلب این مشکلات بعد از تولد نوزاد شروع می شود. بیش از ۱۳ میلیون زن آمریکایی از مشکل کنترل ادرار رنج می برند. تفریبا ۲۵ الی ۴۵ درصد از زنان از این مشکل رنج می برند و میزان بی اختیاری ادرارشان روبه افزایش است. ۲۰ الی ۳۰ درصد، زنان جوان هستند، ۳۰ الی ۴۰ درصد زنان میانسال هستند و بالای ۵۰ درصد هم زنان مسن تر هستند که دچار چنین مشکلی هستند.

چهار نوع بی اختیاری ادراری می باشد:

درست زمانی که نمی توانید ادرارتان را کنترل کنید، همان موقع نیاز به خالی کردن مثانه تان پیدا می کنید. البته جراح و متخصص زنان در شیراز در این باره می گوید که حتی برای برخی بیماران این مشکل ممکن است در حد مرطوب شدن لباس باشد. اما با این حال ۴ نوع بی اختیاری ادراری می باشد که دانستنش بد نیست :

مشکل کنترل ادرار در زنان

  1. فشار در بی اختیاری ادرار : درست زمانی که عطسه می کنید، یا سرفه، یا می خندید، هر حرکتی ممکن است منجر به فشار به مثانه شود. این مشکل می تواند به خاطر بارداری و زایمان باشد. زمانی که عضله ها و بافت های لگن کشیده می شوند آسیب می بینند. همچنین می تواند در ورزش های سنگین، یا بخاطر پیری و اضافه وزن نیز باشد.
  2. مثانه پیش فعال : این مورد کمی متفاوت تر است. باید سریعا به دستشویی رفت؛ زیرا بین چند ثانیه تا یک دقیقه بیشتر فرصت ندارید. این مورد به نظر می رسد به خاطر اسپاسم عضلات مثانه باشد.
  3. شرایطی نظیر اسکلروزیس چندگانه، بیماری پارکینسون، یا عفونت مجاری ادراری که می توانند منجر به بی اختیاری ادراری شوند.
  4. بی اختیاری ترکیبی : منظور این است که شما چند نوع بی اختیاری را دارید، مثلا با فشار و اسپاسم مثانه نمی توانید خود را کنترل کنید.
  5. بی اختیاری بیش از حد : اگر نمی توانید هر بار که به دستشویی می روید، مثانه تان را خالی کنید، یا تجربه تکرر ادرار دارید، باید بگوییم که دچار بی اختیاری شدید ادراری هستید.
  6. بعضی از داروها هم منجر به چنین مشکلی می شوند. مثلا افرادی که آسیب عصبی به خاطر دیابت دیده اند، یا مردانی که مشکل پروستات دارند، تجربه بی اختیاری ادرار را دارند. این به خاطر انقباض عضله مثانه یا انسداد مثانه می باشد.