لیزر واژن برای افراد درمان شده سرطان سینه خوب است؟

لیزر مونالیزا تاچ
نتیجه درمان با لیزر مونالیزاتاچ چطور می باشد؟
بهمن ۲۶, ۱۳۹۹
درمان پری منوپوز
آیا پری منوپوز با لیزر درمان می شود؟
اسفند ۱۰, ۱۳۹۹

لیزر واژن برای افراد درمان شده سرطان سینه خوب است؟

سرطان سینه و آتروفی واژن

سرطان سینه و آتروفی واژن

بررسی سیستماتیک لیزر درمانی برای آتروفی ولوواژینال / سندرم دستگاه ادراری تناسلی و سندرم یائسگی و آتروفی واژن در درمان شده های سرطان سینه

مقدمه :

زنانی که برای سرطان سینه درمان شده اند، ممکن است آتروفی ولوواژینال یا سندرم های یائسگی دستگاه ادراری تناسلی را تجربه کنند. چنین بیماری هایی پیشرونده می باشند و بدون درمان بهبود پیدا نمی کنند. این درحالیست که استروژن واژینال تاثیر گذارترین درمان برای GSM می باشد. بسیاری از درمان شدگان سرطان سینه و کلینیسین ها تمایلی به این درمان ندارند.

لیزردرمانی می تواند به عنوان روشی جایگزین برای این بیماری در حال ظهور استفاده شود.

درنتیجه یک بررسی روی این قضیه شده است که شواهد موجود مورد استفاده در لیزر درمانی را برای VVA در زنان مبتلا به سرطان سینه بررسی کرده است. با این حال، همه این ها مطالعات کوچک و غیرتصادفی می باشد که کلید این سوالات اصلی ست. و باید قبل از درمان به آن ها پاسخ داده شود.

متدهای به کار گرفته شده :

یک بررسی سیستماتیک انجام شده تا از آنچه در حال حاضر در مورد مزایای لیزردرمانی در درمان شدگان سرطان سینه با آتروفی واژن رخ داده، استفاده شود.

لیزر واژن

اهداف دیگر این بررسی :

  • آیا مزایای گزارش شده توسط بیمار مانند بهبود خشکی، دیسپارونیا و خارش دیده شده؟
  • آیا مزایای مشاهده شده، مثل بهبود بصری در مخاط واژینال شامل رنگ واژینال، یکپارچگی اپیتلیال، ضخمات سطح اپیتلیال واژن و ترشحات واژن، وجود داشته؟
  • از چه رژیم هایی برای درمان استفاده شده؟
  • مزایای روش مربوطه چقدر دوام داشته؟

با بررسی همه این سوالات وموارد، به نتیجه یکپارچه ای می رسیم :

جمع بندی :

همه مطالعات حتی در مقیاس کوچک، نشان از بهبود سلامت واژن در زنانی که مبتلا به سرطان سینه بودند، می دهد. با این حال هیچ مطالعه ای در مقیاس بزرگتر نیست. اما طبق سوالاتی که قبلا مطرح کردیم و پرسیده شده، شامل نوع لیزرتراپی، تعداد جلسات درمانی، اینکه کدام بیشتر مورد قبول بیماران است، چند بار نیاز به تکرار درمان است، و چه سودی از پی آن حاصل می شود، همه مزایای در پی این درمان را نشان می دهند.

حتی علائم بهبودی بسیار در کاهش علائم یائسگی دیده شده و نیز کیفیت سلول های QoL نیز دیده شده، خصوصا بعد از درمان سرطان سینه در خانم های یائسه.